czwartek, 26 września 2019

Zwyczaje dożynkowe-lekcja biblioteczna


Dożynki  - największe w roku święto rolników przypadające w okresie równonocy jesiennej 23 września jest ukoronowaniem ich całorocznej pracy, podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych. W staropolszczyźnie nazywano je również wieńcowym (od największego symbolu tego święta – wieńca dożynkowego), lub okrężnym (okrążanie jesienią pól po zebraniu zbiorów), lub zażynkami i wyżynkami. Uroczystość ta, odbywała się w całej Polsce i mała mnóstwo lokalnych odmian. Zawsze jednak i wszędzie można w niej było wyodrębnić trzy etapy: obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, wicie wieńca i pochód z wieńcem do chaty lub dworu, ucztę i zabawę z tańcami. 
Zwyczaje dożynkowe przybliżyły uczniom klas III z ZSP nr 3 i 4 - Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Strzemieszyce Wielkie, ciekawie opowiadając o historii żniw, rodzajach zbóż, narzędziach rolniczych, o obrzędach związanych z chlebem i o wieńcach.
Dzisiejsze dożynki na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego, organizowane są w formie festynu ludowego - barwnego i atrakcyjnego dla mieszkańców widowiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak