sobota, 29 maja 2021

Sylwetki pisarzy - Marcin Pałasz

 Dziś przypada 50. rocznica urodzin polskiego pisarza Marcina Pałasza, który urodził się 29 maja 1971 r. Dusznikach-Zdroju , mieszka i pracuje we Wrocławiu. Autor książek dla młodych czytelników, laureat nagród i wyróżnień literackich. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z Krainy Potworów”. Laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela MakuszyńskiegoNajwiększą popularność przyniosła mu seria o książkach psa Elfa, której pierwszy tom, powieść Sposób na Elfa, nagrodzona została jako Książka Roku 2012 w konkursie IBBY, otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i jest lekturą szkolną.


Warto podkreślić, iż nasza placówka gościła pisarza podczas Naukowej Nocy z Andersenem zorganizowanej 5 kwietnia w 2013r.
Pisarz przyjechał do nas z prezentacją multimedialną na temat astronomii. Nie powinno to dziwić, ponieważ ta dziedzina nauki jest jego wielką pasją. Od razu udało mu się nią zarazić dzieci, które po prelekcji zadawały  niezliczoną ilość pytań i najchętniej nie kończyłyby spotkania. Niewątpliwie przyczyniły się też do tego otwartość i entuzjazm cechujące naszego gościa,  który został również, honorowym członkiem Klubu Jacka i Agatki działającego w naszej bibliotece.

 Pisarz w otoczeniu ,, młodych naukowców...''. 



ą
.

piątek, 28 maja 2021

Mała Książka Wielki Człowiek

 Nasza kolejna wspaniała Czytelniczka.

Gratulacje dla Jagody, zdobywczyni dyplomu Małego Czytelnika!!!

Przypominamy, że w naszej filii trwa projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym "Mała Książka Wielki Człowiek". Zapraszamy po Wyprawki Czytelnicze (książka dla dziecka, książka dla rodzica, karta do zbierania naklejek).


czwartek, 27 maja 2021

Ósemka poleca - Matthew Syed "Wymiatasz!"


Jest to poradnik dla dzieci i młodzieży👧👦, napisany przez dwukrotnego mistrza olimpijskiego w tenisie stołowym. 

W swojej książce zachęca do podejmowania wysiłku, próbowania za każdym razem czegoś nowego i przekuwania porażek w sukcesy. Celem autora było nakłonienie czytelników do działania, do zmiany życiowego nastawienia, przejścia od postawy Przeciętniaka do Wymiatacza.

Syed nawiązuje do swoich marzeń i opowiada o swojej drodze do sukcesów sportowych. Podkreśla też, że wszystko zależy od Ciebie, od tego czy jesteś nastawiony na stałość, czy na rozwój i podpowiada jak na ten rozwój się nastawić. zwraca uwagę na funkcjonowanie mózgu, na systematyczność ćwiczeń, na ilość pracy jaką wykonasz. Im więcej treningu, tym większa szansa na sukcesy.

Książka zawiera mnóstwo ilustracji, niektóre z nich nawiązują do różnego rodzaju emotikonów i symboli, znanych młodym ludziom z internetu. 


 


KOMUNIKAT !

 

 


 

środa, 26 maja 2021

26.05 Dzień Matki

 

Matka to synonim miłości, dobra, troski, szczęścia i ciepła rodzinnego.

Matka to najważniejsza kobieta w życiu każdego człowieka. Jest to pierwsza osoba, która po urodzeniu obdarzamy bardzo mocnym uczuciem💓 Od małego uczy nas co jest dobre, a co złe. Zawsze cieszy się z naszych sukcesów, wspiera w momentach załamania lub jak nic nam nie wychodzi. 

Ten dzień jest doskonałą okazją podziękowania swoim matkom za trud jaki wkładają w nasze wychowanie i utrzymanie oraz przeproszenia za każde słowo, czyn lub gest, który ją zranił.









sobota, 22 maja 2021

22.05 Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt

Dzień Praw Zwierząt🐈, nawiązuje do uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca,  zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie,  ochronę i opiekę. Ta Ustawa była pierwszym aktem prawnym w Polsce, który regulował  postępowanie człowieka ze zwierzętami domowymi, gospodarskimi, wykorzystywanymi do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, utrzymywanymi w ogrodach zoologicznych oraz wolno żyjącymi.                                                                                                                              

PAMIĘTAJMY !

Zwierzęta traktować po ludzku,

                        darzyć je miłością i szacunkiem.                                                                 


                                                    Galeria

wtorek, 11 maja 2021

Tydzień Bibliotek 8-15 maja

 W tym szczególnym tygodniu, w dniu 10 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyli uczniowie klasy III ( ZSP nr 4). Omawialiśmy lekturę Hugh Loftinga "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"🐦🐒🐊🐵. W drugiej części zajęć odbyła się burza mózgów, a słowem kluczowym był wyraz BIBLIOTEKA.  W końcowej części zajęć uczniowie wykonali kolorowe zakładki do książek.



                                                                Galeria


niedziela, 9 maja 2021

9.05 - Dzień Unii Europejskiej

 Dzień Unii Europejskiej (Dzień Europy🌍), obchodzony od 1885r. na pamiątkę wydarzenia, które było pierwszym krokiem do późniejszej integracji europejskiej, najpierw doprowadził do podpisania traktatu paryskiego, następnie w konsekwencji doprowadził do powstania Unii Europejskiej.

W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w dn. 9 maja 1950r. Robert Schumann (francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy gospodarczej w Europie, która uniemożliwiałaby wybuch nowej wojny. Wspólne interesy miały zapewnić pokój i  zgodną współpracę.  

W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWWiS). Był to fundament integracji europejskiej. Dzisiejsza Unia Europejska, formalnie istniejąca od 1993r., jest niejako spadkobierczynią EWWiS.




środa, 5 maja 2021

Sylwetki pisarzy - Henryk Sienkiewicz

Dziś przypada 175 rocznica urodzin jednego z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku.

Henryk Sienkiewicz (ur. 5.05. 1846r., zm. 15.11.1916r.) - powieściopisarz, nowelista, publicysta, dziennikarz; pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla (1905r.). 

Po ukończeniu gimnazjum, studiował na Wydziale Prawa, a następnie filozoficzno-historycznym w warszawskiej Szkole Głównej.  W latach 1872-87 pracował w prasie warszawskiej jako reporter i felietonista. Zwiedził wiele krajów Europy, Afryki i Ameryki, swoje obserwacje i doświadczenia wykorzystał w wielu utworach literackich.  Początkowo utwory Sienkiewicza były drukowane w prasie w odcinkach. W latach 90-tych XIX w. był uważany za najpopularniejszego pisarza polskiego. Na 25-lecie pracy pisarskiej w 1900r. otrzymał od komitetu jubileuszowego majątek Oblęgorek pod Kielcami.

W 1905r. za powieść Quo vadis? otrzymał literacką Nagrodę Nobla. 

Do najwybitniejszych utworów Sienkiewicza zaliczana jest Trylogia: Ogniem i mieczem (1884), Potop (1886), Pan Wołodyjowski (1888) , powieść historyczna Krzyżacy (1900).

Dla dzieci i młodzieży napisał powieść W pustyni i w puszczy (1911).