środa, 24 kwietnia 2013

Gaik zielony, pięknie przystrojony...,, Gaik zielony… ”, to temat zajęć wokalno - folklorystycznych zorganizowanych dla uczniów klas II- III Szkoły Podstawowej nr 2 w  Strzemieszycach Wielkich.  
Imprezę biblioteczną przeprowadzili gościnnie nauczyciele MOPT: Agnieszka Dróżdż-Kobus (muzyka) i Małgorzata Okarmus (śpiew).
Uczestnicy spotkania zapoznali się z regionalnymi obrzędami przywoływania wiosny. To zwyczaj wypędzania ze wsi kukły Marzanny, symbolu śmierci i zimy (wynoszona poza wioskę była palona lub wrzucana do wody) oraz wprowadzenia gaika , symbolizującego powrót roślinności i nowego życia. Była to na ogół gałąź jodły lub sosny, przystrojona wstążkami, kwiatami, koralikami i świecidełkami. Chodzono z nim od domu do domu, oznajmiając wszystkim wiosnę. Gałązki gaika wtykano do drzwi stodoły, stajni, w różne miejsca domu, gdyż wierzono, że są one dobrym środkiem zabezpieczającym przed złem, gradem i piorunami.

Podczas spotkania  uczniowie poznali słowa wielu  radosnych pieśni i przyśpiewek  ludowych m.in.: ,,Marzanka rosła”, ,,Koguta niesiemy", ,,Zielony mosteczek”,  ,,Gaik zielony”. Przy nutach muzyki ludowej wspólnie je również zaśpiewali.


Z gaikiem idziemy, wiosnę wam niesiemy,
Wyjdźcie, posłuchajcie, pokłon wiośnie dajcie,
Gaiczek zielony pięknie przystrojony,
W czerwone wstążeczki przez śliczne dzieweczki
Gaik, gaik, gaik nasz… Obecnie święto topienia marzanny i gaik obchodzony jest głównie przez dzieci i młodzież szkolną i jest jednym z elementów obchodu święta wiosny w dniu 21 marca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak