poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Sylwetki pisarzy - Daniel Defoe

 Daniel Defoe (ur. 1660, zm. 1731) - angielski powieściopisarz i publicysta,twórca powieści przygodowej, dziennikarz i pamflecista, zaangażowany w sprawy polityczne Anglii.

Pochodził z rodziny angielskich protestantów-purytanów, jego ojciec był rzeźnikiem w Stoke Newington w Londynie. Defoe ukończył seminarium w swoim rodzinnym mieście, początkowo zajmował się kupiectwem i sprowadzał towary z Portugalii i Hiszpanii. Zadebiutował w 1698 r. pamfletem politycznym, a w 1701 r. wydał satyryczny poemat Anglik z krwi i kości, a w 1702 r. - Najprostszy sposób na dysydentów. Jako powieściopisarz zadebiutował w 1719 r. i wydał powieść Robinson Crusoe. Fabuła powieści jest oparta na autentycznych wydarzeniach i przedstawia losy rozbitka osiadłego na bezludnej wyspie. W kolejnych latach ukazały się Dalsze przypadki Robinsona Crusoe oraz Rozmyślania.

W 1720 r. została wydana powieść o tematyce podróżniczej - Przygody kapitana Singletona. Defoe pisał też powieści obyczajowe - Dole i niedole sławnej Moll Flanders (1722r.), Roxsana, czyli szczęśliwa kochanka (1724r.), Dziennik roku zarazy (1722r.) - relacja w formie reportażu o epidemii dżumy w Londynie w 1664r..

Najważniejszymi dziełami napisanymi pod koniec życia były traktaty - Kupiec doskonały (1726r.) oraz Wyborowy gentleman.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Tydzień Bibliotek 8-15 maja