sobota, 13 lutego 2021

13.02 Światowy Dzień Radia


RADIO wynalazł  i udoskonalił Marconi Guglielmo, włoski inżynier, elektryk i pionier radiotechniki. Zbudował zespół nadawczo-odbiorczy, pozwalający przesyłać na odległość sygnały radiowe, które początkowo były zakodowane alfabetem Morse'a. W 1897 r. założył towarzystwo akcyjne, które podjęło jego produkcję. W 1899 r. skutecznie przesłał sygnały przez Kanał La Manche, a w 1901 r. przez Ocean Atlantycki. Za wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej otrzymał w 1909r. Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki. Radio niezaprzeczalnie jest
środkiem masowego komunikowania, służącym do rozpowszechniania audycji słownych i muzycznych o zróżnicowanym charakterze m.in.: informacyjnych, rozrywkowych, kulturalnych, literackich, teatru radiowego, oświatowych, edukacyjnych, sportowych, adresowanych do szerokiego audytorium. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Radia, który został proklamowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO  w  2011 roku. Święto ustanowiono, by upamiętnić inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych i obchodzone jest we wszystkich krajach ONZ. Pierwsza publiczna rozgłośnia radiowa rozpoczęła pracę w Pittsburghu w USA w 1920 r. a stały program zaczęto emitować już w 1921 r. W Polsce stałe audycje radiowe rozpoczęto nadawać od 1926 r.

W dobie aktywnego rozwoju takich form komunikacji masowej  jak telewizja czy Internet, radio nie traci na swej  popularności. Jest niezmiennie obecne w naszym codziennym życiu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza