piątek, 25 marca 2022

Sylwetki pisarzy - John Ronald Tolkien

 Dziś przypada Dzień Czytania Tolkiena, organizowany od 2003r. przez brytyjskie Towarzystwo    Tolkienowskie (The Tolkien Society). W tym dniu fani Tolkiena na całym świecie organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, konkursy oraz akcje czytelnicze zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy. 

Dlaczego akurat 25 marca? Ta data nie jest przypadkowa - to właśnie tego dnia przypada rocznica Upadku Saurona i wyzwolenia Śródziemia od panowania mrocznych mocy. 

W tym roku motywem przewodnim jest "Przyjaźń i miłość"

John Ronald Reuel Tolkien (ur. 3.01.1892r., zm. 2.09.1973r.) - pisarz angielski, profesor filologii klasycznej, znawca literatury staroangielskiej, jeden z twórców literatury fantasy.

W  1937r. wydana została powieść pt. "Hobbit, czyli tam i z powrotem". W latach 1936-49r. pisarz pracował nad trylogia Władca Pierścienia (ostatecznie została wydana w 1954r.). Powieść zdobyła dużą popularność i przyniosła  Tolkienowi sławę na całym świecie. 

Przez ostatnie lata życia Tolkien pracował nad powieścią pt. "Silmarillion", której nie udało mu się ukończyć. Powieść została dokończona przez jego syna Christophera i wydana w 1977r.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak