piątek, 21 stycznia 2022

Sylwetki pisarzy - Alfred Szklarski

 Dziś przypada 110 rocznica urodzin autora kultowych "Tomków", Alfreda Szklarskiego (1912-1992).

Był prozaikiem, autorem powieści dla dorosłych i młodzieży. 

Niepowtarzalne barwy Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, słodki smak przygody i zapach egzotyki. Całe pokolenia, których młodość wypadła w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, nie mogły się oderwać od kolejnych tomów, w których młody bohater przenosił się z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent.

Alfred Szklarski urodził się w 1912r.  w Chicago, dokąd przed I wojną światową wyemigrowali jego rodzice. W 1926r. wrócił z mamą i siostrą Klarą do Polski. Rozpoczął studia na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. 

W czasie wojny brał udział w Powstaniu warszawskim jako żołnierz AK. Po wojnie, wraz z żoną Krystyną, zamieszkał w Katowicach. W latach 1954-77r. był redaktorem w wydawnictwie "Śląsk". 

Debiutował jako pisarz w 1946r. powieścią sensacyjną "Gorący ślad", a następnie wydał powieści dla dorosłych o tematyce współczesnej: "Trzy siostry" (1946), "Błędne ognie" (1947), "Nie czekaj na mnie" (1947), "Szary cień" (1948).

W 1948r. opublikował powieść podróżniczo-przygodową dla młodzieży pt. "Tomek w tarapatach".

Powieść zapoczątkowała 10-tomowy cykl przygodowy, którego bohaterem był 14-letni Tomek Wilmowski. Sensacyjno-awanturnicze przygody rozgrywające się na różnych kontynentach oraz niezwykłe losy bohaterów szybko zdobyły uznanie młodych, a także  dorosłych czytelników. Na popularność cyklu wpłynęły także elementy patriotyczne i nawiązania do historii Polski.

W 2021r. został wydany  10-ty tom serii pt. "Tomek na Alasce". Korzystając z notatek pozostawionych przez Szklarskiego, pisarz Maciej J. Dudziak dopisał kolejne przygody Tomka Wilmowskiego, jego żony Sally i kapitana Nowickiego.

W latach 1974-79r. Szklarski wraz z żoną Krystyną, napisał trylogię o walkach Indian z białymi zdobywcami Dzikiego Zachodu, pt. Złoto Gór Czarnych ("Orle pióra", "Przekleństwo złota" i "Ostatnia walka Dakotów").

Szklarski był laureatem wielu nagród, m.in. Orderu Uśmiechu (1971), dwukrotnie otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak