czwartek, 11 marca 2021

Sylwetki pisarzy - Janosch

 Janosch (właściwie Horst Eckert) urodził się 11 marca 1931 r. w Zaborzu pod Zabrzem. Jest pisarzem, malarzem i grafikiem.  

Dzieciństwo pisarza było trudne. W wieku 13 lat porzucił szkołę i zaczął uczyć się ślusarstwa i kowalstwa. Po zakończeniu wojny i wysiedleniu do Niemiec pracował w fabryce tekstyliów oraz w tkalni dywanów.  

W 1953 roku zamieszkał w Monachium.  Bez powodzenia podejmował studia na Akademii Sztuk  Pięknych- został wyrzucony po dwóch semestrach. W latach 50-tych dużo czasu spędził w środowisku muzyków jazzowych Paryża i Monachium. W tym czasie poznanemu przypadkiem wydawcy książek dla dzieci Georgowi Lentzowi opowiedział swoje życie.  Lentz namówił go do napisania książki.  Tak powstał w 1960 r. utwór Historia o koniu Wałku, którą sam zilustrował. 

Dużą popularność przyniosła Janoschowi seria książek, których bohaterami są Tygrysek i Niedźwiadek (np. Ach, jak cudowna jest Panama, Poczta dla Tygryska). Te opowieści są pełne ciepła, charakterystycznego komizmu, ale czasem też pogodnego smutku.  Pisarz stworzył również innych bohaterów - Myszkę, Żabkę, Świerszcza, królika Baldriana oraz misia Rasputina.

Jest autorem kilku książek dla dorosłych, m. in. Polski Blues, Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny. W tych książkach autor nawiązuje do swojego dzieciństwa oraz przekazuje prawdy o życiu na Śląsku- należy żyć skromnie i być zadowolonym z tego, co się ma, najważniejszą wartością jest rodzina.

Laureat licznych nagród literackich i graficznych, m.in. Niemieckiej Nagrody w Dziedzinie Literatury Młodzieżowej (1979), w 1972 r. otrzymał nagrodę IBBY za ilustracje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak