czwartek, 28 stycznia 2021

28.01 Międzynarodowy Dzień Lego

 

Jakie były początki LEGO? Rok 1932

Historia marki LEGO to bezapelacyjnie materiał na dobrą książkę. Firma produkująca zabawki została założona 12 października 1932 roku w Danii, a swoje początki zawdzięcza małemu rodzinnemu zakładowi stolarskiemu, działającemu wówczas w Billund.

Jej pomysłodawcą był duński cieśla Ole Kirik Christiansen. Nie trudno się zatem domyślić, że swoją przygodę z zabawkami zaczynał od figurek z drewna. Czujecie powiązanie z Pinokiem Collodiego? Na tym jednak się ono kończy. Otóż Christansen postawił na zabawki, które co prawda nie mówią i nie rośnie im nos gdy kłamią, ale również tchnął w nie niesamowitego ducha, który mimo licznych metamorfoz żyje i ma się dobrze po dziś dzień.

Skąd LEGO zaczerpnęło swoją nazwę? 1934 rok

Nazwa LEGO pojawiła się dopiero dwa lata po założeniu firmy i swoją genezę zawdzięcza duńskiemu wyrażeniu leg godt, czyli po prostu: baw się dobrze.

Co ciekawe, to właśnie pierwszy właściciel firmy Ole Kirk Christiansen, który ewidentnie posiadał marketingowego bakcyla, stwierdził, że pierwszym krokiem do lepszego rozwoju przedsiębiorstwa będzie jego odpowiednio dobrana nazwa. W związku z tym ogłosił konkurs, do którego mógł przystąpić każdy z jego ówczesnych pracowników, a w którym nagrodą była butelka domowego wina (na tamte czasy niezły rarytas). Tak oto została wyłoniona znana do dziś na całym świecie nazwa LEGO.

W tym samym czasie powstało pierwsze logo LEGO. Było ono jednak zupełnie inne od tego, którym firma posługuje się obecnie. Najbardziej podobna wersja logotypu do tej, którą przedsiębiorstwo posługuje się na chwilę obecną, pojawiła się jako znak firmowy dopiero w roku 1973.




 

 

 

środa, 27 stycznia 2021

27.01 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 ❗Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.  

Święto zostało uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 1 listopada 2005 roku w celu upamiętnienia ofiar pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasie II wojny światowej. 



Ósemka poleca - czasopismo Bliżej Przedszkola

 Jest już w bibliotece pierwszy w tym roku numer czasopisma Bliżej Przedszkola.

Zawiera artykuły, scenariusze i materiały dydaktyczne na luty.

Szczególnie polecamy następujące artykuły:

  • Zimowa olimpiada sportowa - kącik zabaw i ćwiczeń ruchowych
  • Kartonowy teatrzyk stolikowy 
  • Bal zabawek
  • Turniej rycerski
  • Czy znasz tę bajkę?
  • Baśniowe przygody
  • Stroje z szafy mamy i taty

 

Dodatkiem do czasopisma jest płyta z piosenkami ( w języku polskim i angielskim) oraz 5 plakatów tematycznie związanych ze scenariuszami zajęć prezentowanych w tym wydaniu czasopisma. 

                                                                 Galeria
 

niedziela, 24 stycznia 2021

24.01 Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu

 Dziś obchodzimy Dzień Środków Masowego Przekazu (telewizja📺, Internet🌐, radio📻, prasa📰). Data 24 stycznia jest związana ze św. Franciszkiem Salezym, który był patronem dziennikarzy.

Media dostarczają nam wiedzy, informacji na temat tego, co się dzieje na świecie. Mają bardzo duży wpływ na nasz światopogląd i postawę życiową. 

Z jednej strony media mogą wyolbrzymiać lub przekręcać fakty, ale niejednokrotnie wskazują na zjawiska, których do tej pory celowo i w sposób umyślny nie dostrzegano lub świadomie unikano mówienia o tym (np. bieda, patologie społeczne lub korupcja wśród przedstawicieli władzy). 

Media kształtują życie społeczne. Mogą wpływać na nasze poglądy i opinie na różne tematy i dlatego są często określane mianem "czwartej władzy".




piątek, 22 stycznia 2021

158 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

 Powstanie Styczniowe było wystąpieniem niepodległościowym przeciwko Rosji. Zostało ogłoszone Manifestem 22 stycznia, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Jego ośrodkiem było Królestwo Polskie, ale objęło swoim zasięgiem również tereny Litwy, Białorusi i część Ukrainy.Trwało z różnym nasileniem walk, od 22 stycznia 1863 aż do wiosny 1864, będąc tym samym najdłuższym powstaniem narodowym w historii Polski.W związku z brakiem regularnej armii polskiej, malej ilości broni i malej liczebności powstańców, prowadzono walki partyzanckie, kolejno pod głównymi dowódcami: Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza, Romualda Traugutta. Stoczono ok. 1200 rozproszonych potyczek, m.in. pod Miechowem 17 lutego 1863r., Małogoszczą 24 lutego 1863r., Pieskową Skałą 4 marca 1863r., Żyrzynem 8 sierpnia 1863r.,Opatowem 24 listopada 1863r. i 21 lutego 1864r. W walkach powstańczych zginęło ok.30 tys. jego uczestników. 11 kwietnia 1864r. schwytano ostatniego dyktatora powstania Romualda Traugutta. Został on skazany 19 lipca 1864 r. przez Rosyjski sąd wojskowy  na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano 5 sierpnia 1864r. w publicznej egzekucji na stokach Cytadeli Warszawskiej. To wydarzenie wraz z rozproszeniem wiosną1864 roku ostatnich oddziałów partyzanckich, oznaczało koniec zrywu narodowowyzwoleńczego.Nieliczne grupy partyzantów walczyły jeszcze do września 1864r., jednak nie posiadając wsparcia, stopniowo ulegały rosyjskiemu wojsku. Najdłużej, bo aż do maja 1865 r. przetrwał na Podlasiu odział księdza Stanisława Brzóski. Ksiądz zginął na szubienicy w Sokołowie Podlaskim. Przewaga militarna Rosjan, brak zaangażowania większości społeczeństwa, spowodowały klęskę jednego z największych powstań narodowych XIX wieku. Społeczeństwo polskie poniosło wielkie straty moralne, materialne i ludnościowe. Na Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim i rosyjskim spadły surowe represje.Jednakże pozytywną konsekwencją powstania było zakończenie procesu uwłaszczeniowego na ziemiach polskich, a przez to zapoczątkowanie tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa polskiego.Romantyczne wizje walki o wolność ustąpiły miejsca ideom pozytywistycznym.





czwartek, 21 stycznia 2021

Dzień Babci i Dziadka - 21 i 22.01. 2021 r.

W tym wyjątkowym dniu życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom👵👴 dużo zdrowia, samych radosnych dni oraz żebyście jak najdłużej mogli obdarowywać swoje wnuki👧👦 miłością, uczyli ich tego, co piękne, wartościowe i mądre.





poniedziałek, 18 stycznia 2021

Sylwetki pisarzy - Małgorzata Strzałkowska

 Dziś 66 lat kończy Małgorzata Strzałkowska (ur. 18.01. 1955 r. w Warszawie) - pisarka, poetka, autorka i ilustratorka książek dla dzieci.

Ukończyła Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Łódzkim.

Debiutowała w czasopiśmie "Świerszczyk" w 1987 r. wierszem "Dżdżownica".

Jest autorką bajek, piosenek i scenariuszy dla TVP1 (w tym dla programów Jedyneczka, Budzik, Babcia Róża oraz Gryzelka).

Współpracowała lub współpracuje z czasopismami dla dzieci, m.in. ze Świerszczykiem, Misiem, Pentliczkiem, Ciuchcią, Nasz Maks, Skarbem Malucha. Napisała i zilustrowała ponad 100 książek, w tym serię ABC ... uczę się! (2007-2009), serię Bajeczki dla maluszka (2009-2010) oraz serię Zagadki dla maluszka (2012).

Jest laureatką wielu nagród literackich. W 2016 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

 

Książki Małgorzaty Strzałkowskiej dostępne w zbiorach naszej filii

 


 



 

 

czwartek, 14 stycznia 2021

Pracownia LEGO

W przedostatnim dniu ferii zimowych⛄ zapraszamy do zabawy klockami LEGO.

Dziś prezentujemy zestawy Lego Creator oraz zestawy dla młodzieży Lego Architekture. 






środa, 13 stycznia 2021

Planszówki i puzzle

 W kolejny dniu ferii zimowych prezentujemy gry planszowe. 

Gry planszowe to nie tylko forma rozrywki i sposób na przyjemne spędzenie czasu w grupie kolegów, koleżanek lub z rodziną.

Planszówki mają też wartość edukacyjną - uczą nowych rzeczy w sposób prosty i zabawowy.

Poza tym gry planszowe uczą planowania, analizowania i współpracy w grupie.

Poniżej prezentujemy przykładowe gry planszowe.


                                                         Galeria

 

 Polecamy także układanie puzzli, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą pamięć i zdolności manualne. Zestawy mogą się składać z kilku puzzli, kilkudziesięciu, a nawet kilku tysięcy elementów.

Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawy oraz ułożone już puzzle.


                                                 

                                                              Galeria








wtorek, 12 stycznia 2021

Zimowe inspiracje plastyczne - bałwan

 Dziś prezentujemy jak zrobić bałwana⛄ z odpadów z niszczarki. jest to prosta praca plastyczna, ale bardzo efektowna.


Materiały:

niebieska kartka A4 z bloku technicznego

ścinki z niszczarki

klej, nożyczki

papier kolorowy

kolorowe korki

 

Na kartce rysujemy kontury bałwana z trzech kul, które wypełniamy grubo klejem i posypujemy każdą kulę ścinkami z niszczarki. Kapelusz i miotłę wycinamy z czarnego brystolu. Oczy i buzię bałwana wycinamy z czarnego bloku, nos z pomarańczowego, guziki przyklejamy z kolorowych korków.






poniedziałek, 11 stycznia 2021

Zimowe zagadki

 W drugim tygodniu ferii proponujemy zimowe⛄zagadki.

 

1. Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie - zgadnij kto to taki.

2. Sypał z nieba nockę całą 

    Wszystko wokół pobielało.

3. Wiszą na drzwiach i na okapie,

    Gdy słońce przygrzeje, woda z nich kapie. 

4. Często w nim bywają jeszcze mrozy trzaskające,

    Za to jest w calutkim roku najkrótszym miesiącem. 

5. Gdy nas zima atakuje, każdy z kieszeni je wyjmuje. 

     Raz-dwa na dłonie zakłada, ręka w śnieg bez bólu wpada.


Więcej zagadek o zimie i nie tylko możecie znaleźć w "Wielkiej księdze zagadek".


 

 


sobota, 9 stycznia 2021

Sylwetki pisarzy - Małgorzata Musierowicz

 Dziś 76- te urodziny Małgorzaty Musierowicz (ur. 9.01. 1945 r. w Poznaniu), pisarki i ilustratorki🎨.

Studiowała grafikę użytkową w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.  Debiutowała w 1975 roku powieścią "Małomówny i rodzina". Pisała artykuły i felietony publikowane w czasopismach📰 "Filipinka", "Gazeta Wyborcza" oraz "Tygodnik Powszechny"(wydane jaka książki "Frywolitki" i "Frywolitki II"). 

Twórczość Musierowicz stanowią dwa cykle - Jeżycjada (23 tomy) oraz baśniowy, dla dzieci młodszych👧👦 - Bambolandia (4 tomy).

W swoich powieściach pisarka łączy poczucie humoru z doskonałym zmysłem obserwacji i wyrazistym przesłaniem moralnym. Najbardziej znane i popularne powieści to seria Jeżycjada, która jest kroniką życia inteligencji polskiej, jej problemów i wyborów moralnych.

W 2020 roku Biblioteka Narodowa przyznała Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala Małgorzacie  Musierowicz.  Jury wyróżniło pisarkę za "całokształt twórczości, w której z odwagą, humorem i przenikliwością uchwycone zostało piękno i dobro codziennego życia w sposób wolny od banału i kiczu. Za pochwałę etosu inteligenta, wysokiej próby kunszt literacki swadę narracyjną".




                                                             Galeria




czwartek, 7 stycznia 2021

Pracownia LEGO

 W kolejnym dniu ferii zimowych polecamy zabawę klockami LEGO. Mogą się nimi bawić dzieci w wieku przedszkolnym (zestawy LEGO Duplo), a także nastolatkowie (zestawy LEGO Minstorms NXT lub LEGO Technic). Te kolorowe cegiełki to nie tylko świetna zabawa, ale także nauka kreatywnego myślenia i pracy zespołowej.

Poniżej prezentujemy przykładowe zestawy klocków Lego City i Lego Architekture oraz czasopismo o tej tematyce - Lego Friends.


 

wtorek, 5 stycznia 2021

Zimowe inspiracje plastyczne - lampion

 

Dziś pokażemy jak zrobić zimowy lampion, który będzie piękną ozdobą oraz stworzy klimatyczne i efektywne oświetlenie pomieszczenia.

Potrzebne materiały:

słoik

biała farba akrylowa lub farba w sprayu

papier samoprzylepny

kolorowa wstążka

brokat, sztuczny śnieg

świeczka typu tealight

klej, nożyczki


Wycinamy 2-3 gwiazdki z papieru samoprzylepnego i przyklejamy na słoik. Cały słoik malujemy białą farbą akrylową lub farbą w sprayu. Ozdabiamy słoik brokatem lub sypkim śniegiem. Po wysuszeniu delikatnie odklejamy gwiazdki. Na koniec przewiązujemy słoik wstążeczką i wkładamy do środka świeczkę.