czwartek, 22 listopada 2018

Akcja "Żołędzie, kasztany zbieramy, zwierzętom pomagamy"


W dniu 19.11.2018 w siedzibie Wspólnoty Leśnej Sławków ul. Niwka 44 odbył się finał akcji „Żołędzie i kasztany zbieramy, zwierzętom pomagamy!”.
To coroczna, cenna inicjatywa, mająca na celu ochronę leśnej fauny w trudnych warunkach zimowych, zbliżenie do natury oraz kształtowanie właściwych postaw i nawyków ekologicznych.
W ramach przedsięwzięcia Filia 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowała dla uczestników konkurs i warsztaty obejmujące wiedzę i umiejętności z zakresu przyrody i tematyki leśnej. Konkurencje miały charakter szlachetnej rywalizacji między drużynami Dębu, Klona i Brzozy.
Dla finalistów przygotowano 20 zadań konkursowych, min.: quizy, rebusy, krzyżówkę, puzzle, kalambury, test wyboru, taniec z parasolami. Dzieci poprzez zabawę uczyły się  rozpoznawać grzyby, drzewa, zwierzęta, zawody leśne, odpowiadały o zasadach zachowania w środowisku przyrodniczym i kompletowały własną apteczkę pierwszej pomocy.
Pomysłodawcą i organizatorem całej akcji była Rady Dzielnicy Strzemieszyc Wielkich a uczestnikami dzieci wraz z pedagogami z Zespołów Szkolno –Przedszkolnych: nr 3,4,5 – które najaktywniej i najwięcej zebrały jesiennych darów.
Wszystkie plony zostały przekazane do Koła Myśliwskiego "Cietrzew", z przeznaczeniem na zimowe dokarmianie zwierząt. Samą akcję poprzedziły, jak również zakończyły, edukacyjne spotkania z myśliwymi i leśnikami, poświęcone życiu zwierząt i jego ochronie. Dzieci ze strzemieszyckich placówek oświatowych zebrały ponad 3 tony owoców leśnych. Rekordzistka, uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 - uzbierała 536 kg. Drugie miejsce zajął uczeń Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5, uzbierał 404 kg przysmaków dla leśnych zwierząt a trzecie miejsce przypadło uczniowi ZSZP nr 4 za 254 kg. Gratulujemy!. Liderzy zbiórki zostali uhonorowani dyplomami, nagrodami i poczęstunkiem.
Akcję swoim patronatem objął Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej.
Zbiórka będzie kontynuowana w latach następnych.

link do wydarzenia
https://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosci/zbierali-kasztany-i-zoledzie/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak