czwartek, 17 października 2013

Wokół jesiennego liścia - konkurs plastyczny


Na drzewach tańczą kolorowe liście, a pod stopami turlają się krągłe kasztany. Jesień na dobre zagościła w naszym mieście.
Dlatego jesienna tematyka będzie nam towarzyszyć podczas najbliższych zajęć bibliotecznych w Klubie Jacka i Agatki. Spotkanie odbędzie się 25 października o godzinie 15:00 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.

W konkursie mogą również wziąć udział prace przygotowane przez dzieci w domu lub podczas lekcji. Prosimy o ich dostarczenie do 25 października.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie dyplomów 
8 listopada o godzinie 15:00.

Klub Jacka i Agatki



W Filii nr 8 od marca 2011 roku działa Klub Jacka i Agatki. Swoją nazwę zaczerpnął od pierwszej dobranocki w Telewizji Polskiej, której bohaterami byli właśnie Jacek i Agatka. Jej autorką była Wanda Chotomska.
W ramach działalności Klubu organizowane są zajęcia czytelnicze i konkursy plastyczne. Również atrakcje związane z akcjami "Lato w Bibliotece" i "Zima w Bibliotece" odbywają się pod szyldem Klubu. Dzięki tym spotkaniom dzieci mogą spędzać swój wolny czas mając kontakt z książką i rówieśnikami. Jest to także świetna okazja, aby rozwijać swoje umiejętności plastyczne i czytelnicze.
Członkami Klubu Jacka i Agatki są dzieci mieszkające w Strzemieszycach Wielkich, a także całe klasy pobliskich szkół i przedszkoli. Honorowymi członkami Klubu są pisarze: Barbara Gawryluk i Marcin Pałasz. Każdy klubowicz dostaje legitymację i opaskę z wizerunkiem Jacka lub Agatki. W zajęciach uczestniczą dzieci w różnym wieku, które dzięki wzajemnej uprzejmości  i współpracy tworzą na zajęciach piękne prace i fantastyczną atmosferę.






piątek, 11 października 2013

Historia węglem pisana - zaproszenie na wystawę


Wystawa prezentuje pamiątki i tradycje górnicze naszego regionu. Kilkadziesiąt ciekawych eksponatów przedstawia codzienne i odświętne życie górników: stroje, sprzęty, dokumenty i pamiątkowe fotografie.

czwartek, 10 października 2013

Wiewiórka szykuje zapasy na zimowe czasy

Dzieci z Przedszkola nr 15 odwiedziły bibliotekę, która na jeden dzień stała się jesiennym lasem. Przy tej okazji dowiedziały się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Nauczyły się również, jak sami mogą im pomóc, gdy spadnie śnieg. 
W świat zimowego snu i zbierania zapasów naszych gości wprowadziła zaprzyjaźniona wiewiórka. Po krótkiej pogadance przedszkolaki same sprawdziły się w rolach wiewiórek. Szukały orzechów i kasztanów, które segregowały potem zręcznie niczym wiewiórki. Dzieci najlepsze okazały się oczywiście w skokach, zwinnością nie ustępowały rudemu stworzonku. Ta umiejętność przydała się podczas zabawy. Przedszkolaki z entuzjazmem skakały, biegały, chowały się do dziupli i zasypiały w zimowy sen. Zwieńczeniem spotkania były zajęcia plastyczne. Nasi goście stworzyli piękne wiewiórki, których puchate ogonki wykonane były z bibuły.

Pełna galeria zdjęć >>>





wtorek, 8 października 2013

Jurata Królowa Bałtyku

Czy kawałki bursztyny to szczątki pałacu królowej Juraty? A może powstał on z żywicy? Na te i inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć wraz z uczniami IV i V klasy Szkoły Podstawowej nr 17.
Lekcja biblioteczna poświęcona była legendzie o Juracie królowej Bałtyku. Nasi goście lepiej poznali bohaterkę legendy, "odwiedzili" nadmorską miejscowość Jastrnię (wraz z Juratą) i zdobyli podstawowe informacje na temat Morza Bałtyckiego. Najciekawsza część zajęć dotyczyła bursztynu. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi jego nazwa, ile jest odmian i co to jest inkluzja w bursztynie. Uczestnikom spotkania nieobce było zastosowanie jantaru (np. w medycynie czy jubilerstwie). Z chęcią wysłuchali, jakie właściwości bursztynom przypisywali Słowianie, Rzymianie czy Arabowie. Wśród ciekawostek znalazły się informacje o największych okazach i o Bursztynowej Komnacie. Na dzieci czekały również zdania nawiązujące do tematu lekcji. Całe spotkanie zakończyło się scenką odgrywaną przez naszych gości.

Pełna galeria zdjęć >>>








środa, 2 października 2013

Wystawa "Jan Heweliusz - życie i dokonania"

We wrześniu w gmachu Filii nr 8 gościliśmy wystawę "Jan Heweliusz - życie i dokonania". Materiały na temat słynnego gdańskiego astronoma udostępniło nam Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Odwiedzający ekspozycję mogli poznać szczegóły pracy oraz życia prywatnego Jana Heweliusza. Wśród naszych gości znaleźli się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17.

0d 15 października zapraszamy na wystawę "Historia węglem pisana", która również zagości w naszej bibliotece.







wtorek, 1 października 2013

Fiołki Królowej Jadwigi

Uczniowie II i III klasy Szkoły Podstawowej nr 17 odwiedzili nas pierwszy raz w tym roku szkolnym. Spotkanie, które odbyło się 30 września, było kontynuacją cyklu "Poznajemy legendy Polski".
Wędrując po różnych polskich miastach, dotarliśmy do tego rodzinnego -  Dąbrowy Górniczej. Z naszym miastem wiąże się wiele legend, tym razem postanowiliśmy zająć się pochodzeniem nazwy dzielnicy Gołonóg. Zajęcia rozpoczęły się głośnym czytaniem legend. Okazało się, że ze wzgórzem gołonoskim wiąże się więcej niż jedna legenda. "Tajemniczy pustelnik" to historia złego pana będzińskiego zamku, który chcąc odkupić swoje grzechy został bosonogim pustelnikiem. Na miejsce swojej pokuty wybrał wzgórze we wsi Gołonóg. Inna historia - "Fiołki Królowej Jadwigi" - opowiada o wizycie władczyni na wzgórzu. Według legendy Królowa Jadwiga skaliste zbocze przemierzała boso, a po każdym jej kroku na ziemi wyrastały fiołki. Dzieci dowiedziały się także, dlaczego nazwano tak wieś według etymologi ludowej. Przybliżyliśmy im także historię Gołonoga, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z XII wieku. Uczestnicy zajęć zobaczyli liczne zdjęcia dzielnicy oraz informacje o ciekawych miejscach i budynkach (np. Kościele pw. św. Antoniego Padewskiego czy dworcu kolejowym). Nowo nabytą wiedzę sprawdzili w zabawie "prawda / fałsz". Nasi goście mieli również okazję pochwalić się swoimi talentami plastycznymi, tworząc portrety pustelnika oraz bukiety fiołków z bibuły.

Pełna galeria zdjęć >>>