piątek, 28 lutego 2014
środa, 26 lutego 2014
Taniec i muzyka... w bibliotece - pokaz tańca towarzyskiego
25 lutego mieliśmy przyjemność gościć uczniów Szkoły Tańca "Marengo" w Dąbrowie Górniczej. Pokaz tańca towarzyskiego wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców Strzemieszyc Wielkich, którzy chętnie przybyli na imprezę. Wśród nich znalazła się również młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 17, której koleżanka - Amelia Gudowska - zaprezentowała nam tego dnia swoje taneczne umiejętności. Na bibliotecznym "parkiecie" zatańczyły dwie pary: Weronika Junak z Adrianem Mielczarkiem oraz Amelia Gudowska z Adamem Wesołowskim. Młodzi tancerze wystąpili w sześciu tańcach: rumbie, sambie, cha chy, walcu angielskim, tangu i walcu wiedeńskim. Każda z par zaprezentowała swoja interpretację każdego z nich. Publiczność zachwycił niesamowity talent młodych ludzi. Nie sposób również nie zauważyć, jak wiele pracy i wysiłku wkładają w realizacje swojej pasji. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy ich gościć w naszej filii. Cieszy nas także zachwyt, który występ tancerzy wzbudził wśród publiczności. Potwierdzeniem tego były długie owacje na stojąco. Tancerzom życzymy wytrwałości w rozwijaniu swojej pasji oraz sukcesów na turniejach. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mogli ich gościć w bibliotece.
Jak przedszkolaki dokarmiają ptaki...
W słoneczny poniedziałek udaliśmy się z wizytą do Przedszkola nr 17. Zajęcia przeprowadzone z dziećmi dotyczyły dokarmiania ptaków. Przedszkolaki dowiedziały się, które ptaszki zostają u nas na zimę, a które odlatują do ciepłych krajów. Wspólnie z nami omówiły zasady dokarmiania zimujących zwierząt. Oprócz kolorowych ilustracji ptaków, dzieci obejrzały również różne kasze i ziarna, którymi można karmić ptaki. Podsumowaniem spotkania było głośne czytanie utworów Wandy Chotomskiej ze zbioru "Ptaki".
środa, 19 lutego 2014
W dolinach Prądnika i Sąspówki...
W ubiegłym roku przemierzaliśmy kraj szlakiem legend polskich. Przez najbliższe dwanaście miesięcy będziemy odwiedzać Polskie Parki Narodowe, w ramach właśnie rozpoczętego cyklu: DZIKA PRZYRODA W NARODOWYM SKARBCU. Pierwsza wizyta już za nami.
Wraz z uczniami klas III i IV Szkoły Podstawowej nr 17 wybraliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Znaleźć się na terenie najmniejszego parku narodowego w Polsce, pozwoliła nam prezentacja multimedialna. Dzięki pięknym zdjęciom mogliśmy poczuć się, jak w Dolinie Prądnika, zobaczyć charakterystyczne wapienne skały, jaskinie i źródła. Ważnym punktem naszej lekcji było zapoznanie się z chronionymi gatunkami, które występują w OPN. Ciekawi przedstawiciele jurajskiej fauny i flory wzbudzili zainteresowanie uczniów. Szczególną uwagę przykuły rzadkie gatunki grzybów oraz ślimaków. Istotne były również informacje o nietoperzach, bo w OPN żyje ich aż 17 gatunków, a jeden z nich - nocek orzęsiony - jest symbolem parku. Oprócz niesamowitej przyrody park słynie również z zabytków, które znalazły się w programie naszej wycieczki. Odwiedziliśmy Zamek w Ojcowie, Kaplicę "Na Wodzie", Zamek w Pieskowej Skale, Jaskinie Łokietka i Ciemną oraz Maczugę Herkulesa. Nasi goście usłyszeli oczywiście legendy z nimi związane. Podsumowaniem zajęć była "odwrócona" krzyżówka oraz scenka. Nasi goście, przebrani w stroje, odtworzyli wydarzenia z Legendy o Władysławie Łokietku.
Pełna galeria zdjęć >>>
Pełna galeria zdjęć >>>
piątek, 14 lutego 2014
W królestwie Pani Zimy - prace konkursowe
Zimowa tematyka prac wzbudziła duże zainteresowanie u naszych najmłodzszych czytelników. W konkursie wzięło udział 5 prac grupowych i 19 indywidualnych. Autorami "zimowych obrazków" były dzieci z Przedszkola nr 15, Przedszkola nr 17 oraz Szkoły Podstawowej nr 17. Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór dyplomów oraz nagród!
środa, 12 lutego 2014
Pierwszaki dokarmiają ptaki
Zima w tym roku może nie należy do najmroźniejszych, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy pamiętać o ptakach. Na pewno nie zapomnieli o nich uczniowie I i II klasy Szkoły Podstawowej nr 17, którzy odwiedzili bibliotekę, aby wziąć udział w lekcji poświęconej dokarmianiu ptaków.
Nasi goście sprawnie poradzili sobie z zagadkami i dowiedzieli się, które ptaki odlatują do ciepłych krajów, które są z nami przez cały rok, a które to nasi zimowi goście. Podczas spotkania rozmawialiśmy, jak prawidłowo dokarmiać ptaki. Dzieci wiedzą już, jakie produkty są odpowiednie dla naszych latających przyjaciół oraz w jaki sposób im je podawać. Omówiliśmy również prawidłową budowę karmnika i jego rodzaje oraz podsumowaliśmy błędy najczęściej popełniane przez ludzi podczas dokarmiania ptaków. Zajęciom towarzyszyło głośne czytanie wierszy Wandy Chotomskiej ze zbioru "Ptaki". Na koniec spotkania uczniowie stworzyli piękne ptaki z plasteliny, które od razu zadomowiły się w naszym karmniku.
środa, 5 lutego 2014
Wystawa fotografii POTY
Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej zaprasza na wystawę fotografii POTY – Picture Of The Year,
w skład której wchodzi 17 najlepszych fotografii z Wikimedia Commons z
lat 2006-2010, wybranych w międzynarodowym konkursie POTY (Picture Of The Year)przez użytkowników Commons z całego świata.
Prezentowane materiały są objęte tzw. wolnymi (otwartymi) licencjami:
Creative Commons i GNU Free Documentation. Pozwalają one na ich swobodne
wykorzystanie, kopiowanie, przekształcanie i eksponowanie, także
komercyjne, pod warunkiem podania autora i zachowania licencji. Dzięki
temu wyróżnione w konkursie zdjęcia wpisują się w nurt wolnej kultury,
dostępnej bezpłatnie dla każdego.
Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, koordynator projektu na terenie Polski.
Najpiękniejsze fotografie ze zbioru Wikimedia Commons można oglądać w naszej filii do końca lutego.
Wstęp wolny.
wtorek, 4 lutego 2014
poniedziałek, 3 lutego 2014
Ferie w Bibliotece - drugi tydzień
W drugim tygodniu ferii kontynuowaliśmy naszą przygodę z końmi. W poniedziałek "odwiedziliśmy" stadninę koni. Prezentacja multimedialna pozwoliła nam lepiej poznać specyfikę pracy w tym miejscu. Dzieci dowiedziały się również, jak należy dbać o konia. Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć i przymierzyć elementy stroju jeździeckiego, które zaprezentowała ich koleżanka - Emilka Wywrot. Ciekawe okazały się także zajęcia dotyczące sportów konnych, bo większość z nich była dzieciom wcześniej nieznana. Podczas ferii stworzyliśmy wiele prac plastycznych, wśród nich były m.in. konie z rolek i szkice ołówkiem. Stałym elementem naszych spotkań było głośne czytanie, zarówno opowiadań, jak i poezji. Nie obyło się również bez zabaw słownych i ruchowych, puzzli oraz gier planszowych. Po raz kolejny hitem stał się turniej tenisa stołowego, na którym frekwencja przekroczyła nasze najśmielsze oczekiwania. Ostatniego dnia uczestnicy Ferii w Bibliotece otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że dzięki Akcji Zima w Bibliotece nasi najmłodsi czytelnicy spędzili ferie w atrakcyjny i interesujący sposób.
Pełna galeria zdjęć>>>
Pełna galeria zdjęć>>>
Subskrybuj:
Posty (Atom)
-
Dziś prezentujemy jak zrobić bałwana⛄ z odpadów z niszczarki. jest to prosta praca plastyczna, ale bardzo efektowna. Materiały: niebieska k...
-
Klub Aktywnego Seniora gościł Kingę Lubos, która na co dzień zajmuje się tematyką dotyczącą zmiany nawyków żywienia, poprawą parametró...
-
26 listopada 1943 r. w Strzemieszycach Małych, w odwecie za zastrzelenie niemieckiego żandarma (oberwachmeistera) Ernesta Bergmanna po...