piątek, 12 kwietnia 2013

O śpiących rycarzach w Tatrach

Legenda głosi, że w Tatrach uśpieni rycerze czekają, aż nadejdzie czas i obudzą się, aby chronić ojczyzny. Uczy ona również, że największym skarbem, jaki mamy jest wolność. Tym razem stała się także początkiem rozmowy o innych skarbach, które mamy: o Tatrach - ich faunie i florze oraz o kulturze góralskiej - jej historii, strojach, obyczajach, gwarze i kuchni.
Jak każde zajęcia z cyklu "Poznajemy legendy Polski" i te rozpoczęły się od głośnego czytania legendy. Po jej wysłuchaniu dzieci słusznie stwierdziły, że Giewont swoim kształtem przypomina śpiącego rycerza. W związku z tym na chwilę (dzięki prezentacji multimedialnej) przenieśliśmy się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Zwiedziliśmy" Giewont, Kasprowy Wierch oraz Morskie Oko. Dzieci poznały chronione zwierzęta i rośliny, które możemy spotkać w polskich górach. Największe zainteresowanie wzbudziły endemity, czyli te z nich, które występują jedynie w Tatrach (i nigdzie indziej na świecie). Prosto z gór zeszliśmy do Zakopanego, aby dowiedzieć się skąd pochodzi nazwa tego miast i co ciekawego możemy w nim zobaczyć. Przy okazji dzieci miały okazję poznać słynnego tatrzańskiego przewodnika, muzyka, pieśniarza i gawędziarza - Sabałę. W tym miejscu nadszedł czas na rozmowę o kulturze górali podhalańskich. Dzieci zobaczyły strój góralski (damski oraz męski) i wysłuchały szczegółowego opisu jego elementów. Kuchnia góralska przestała kojarzyć się jedynie z oscypkiem. Podczas kolejnej wizyty na Podhalu, dzieci z ciekawością spróbują: moskoli, buktów, kwaśnicy, bryndzy, bundzu, a może także bryjki. Nasi goście nie przestraszyli się gwary góralskiej, tak różnej od języka, jakim posługujemy się na co dzień. Dzielnie rozszyfrowywali znaczenie takich słów jak: juhas, baca, ceper, cyfrowane czy polowac. Zwieńczeniem językowych zabaw było czytanie wierszy, napisanych gwarą góralską. Utwory Hanki Nowobielskiej i Anny Gasienicy Giewony-Fryjewicz okazały się nie lada wyzwaniem. Zadanie zakończyło się jednak powodzeniem i wszyscy razem zaśpiewaliśmy "Hej, bystra woda!". Śpiewom towarzyszyła para ochotników, przebrana za górali i tańcząca w rytmy zagrane przez góralska kapelę.

Na zajęciach gościliśmy uczniów klas III i IV ze Szkoły Podstawowej nr 17 (22 stycznia) oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2 (28 stycznia).

Szkoła Podstawowa nr 17

Pełna galeria zdjęć >>>





Szkoła Podstawowa nr 2

Pełna galeria zdjęć >>>








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz