środa, 24 kwietnia 2013

Noc z Andersenem

"Noc z Andersenem" jest imprezą organizowaną przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej z okazji rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena oraz Dnia Książki Dziecięcej. W tym roku miała swoja 11 edycję. Pierwszy raz jednak organizowana była w czterech placówka MBP: Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25), Filii nr 5 (Al. J. Piłsudskiego 32), Filii nr 8 (ul. Ofiar Katynia 93, Strzemieszyce Wielkie), Filii nr 18 (ul. Legionów Polskich 131a). Uczestnikami byli nasi czytelnicy w wieku od 7 do 10 lat. W sumie w imprezie wzięło udział prawie 200 dzieci. Wszyscy w strojach szalonych naukowców, bo tegoroczna noc nosiła miano naukowej.
Nasza filia 5 kwietnia gościła 17 dzieci, które punktualnie o godzinie 18 rozpoczęły świętowanie urodzin bajkopisarza. Na samym początku postanowiliśmy sprawdzić wiedzę naszych gości na temat twórczości Andersena. Pomógł nam w tym quiz "W świecie baśni pana Andersena". Dzieci wykazały się świetna znajomością, zarówno biografii pisarza, jak i treści jego utworów. Spokojnie mogliśmy się poświęcić kolejnym przygotowanym atrakcjom. Na przykład plastycznemu wyzwaniu, jakim była kartka dla jubilata. Laurki powstawały indywidualnie i w grupach, były małe i duże, otwierane i wiszące. Inwencja twórcza nie miała granic. Andersen byłby zachwycony. Na pewno spodobałoby mu się też zaangażowanie dzieci we wszystkie przygotowane zajęcia. 
Uczestnicy mieli okazję posłuchać czytanych na żywo baśni, a potem porozmawiać o treści utworów. Zaraz potem poświęcili się układaniu specjalnie przygotowanych puzzli z ilustracjami baśni Andersena. Wiele radości dzieciom sprawiły liczne zgadywanki, rozsypanki oraz zabawy ruchowe. Jedną z nich była "Konferencja prasowa z panem Andersenem", podczas której uczestnicy wcielili się w samego pisarza, bohaterów jego bajek oraz ciekawskich dziennikarzy. 
Najwięcej radości i zainteresowania wzbudził nasz specjalny gość. Był nim autor książek dla dzieci - Marcin Pałasz. Pisarz przyjechał do nas z prezentacją multimedialną na temat... astronomii. Nie powinno to dziwić, ponieważ ta dziedzina nauki jest jego wielka pasją. Od razu udało mu się nią zarazić dzieci, które po prelekcji zadawały niezliczoną ilość pytań i najchętniej nie kończyłyby spotkania. Niewątpliwie przyczyniły się też do tego otwartość i entuzjazm cechujące pisarza.
Naszym gośćmi byli również aktorzy teatru Wielkie Koło. Zawitali do nas ze spektaklem "Sznurkowe Skrzaty", podczas którego dzieci: śpiewały, klaskały, skakały, tańczyły, powtarzały słowa i gesty. Aż w końcu "odsupłały" tajemnicę sznurkowej krainy.
Ogrom atrakcji pobudził apetyt i dzieci ze smakiem zjadły przygotowaną dla nich kolację: kolorowe kanapki, owoce, słodkie bułeczki. Zostawiły sobie jednak miejsce na wspaniały tort urodzinowy.
Wszyscy uczestnicy imprezy o północy opuścili budynek biblioteki. Radośni i pełni energii, mimo tak późnej godziny.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Co słychać u Mikołaja?