sobota, 9 stycznia 2021

Sylwetki pisarzy - Małgorzata Musierowicz

 Dziś 76- te urodziny Małgorzaty Musierowicz (ur. 9.01. 1945 r. w Poznaniu), pisarki i ilustratorki🎨.

Studiowała grafikę użytkową w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.  Debiutowała w 1975 roku powieścią "Małomówny i rodzina". Pisała artykuły i felietony publikowane w czasopismach📰 "Filipinka", "Gazeta Wyborcza" oraz "Tygodnik Powszechny"(wydane jaka książki "Frywolitki" i "Frywolitki II"). 

Twórczość Musierowicz stanowią dwa cykle - Jeżycjada (23 tomy) oraz baśniowy, dla dzieci młodszych👧👦 - Bambolandia (4 tomy).

W swoich powieściach pisarka łączy poczucie humoru z doskonałym zmysłem obserwacji i wyrazistym przesłaniem moralnym. Najbardziej znane i popularne powieści to seria Jeżycjada, która jest kroniką życia inteligencji polskiej, jej problemów i wyborów moralnych.

W 2020 roku Biblioteka Narodowa przyznała Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala Małgorzacie  Musierowicz.  Jury wyróżniło pisarkę za "całokształt twórczości, w której z odwagą, humorem i przenikliwością uchwycone zostało piękno i dobro codziennego życia w sposób wolny od banału i kiczu. Za pochwałę etosu inteligenta, wysokiej próby kunszt literacki swadę narracyjną".
                                                             Galeria
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Teatrzyk Kamishibai