czwartek, 6 czerwca 2019

Sportowiec Tomasz Byjos czyta dzieciom!


Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie” – to hasło XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”. Patronem honorowym są Polski Komitet Olimpijski oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
W dniach 1-9 czerwca 2019 r. w całej Polsce odbywają się liczne imprezy czytelnicze.
Jak podkreśla Irena Koźmińska, Prezes Fundacji: „Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym”.
Do akcji czytelniczej w naszej bibliotece dla przedszkolaków z ZSP nr 4 czynnie włączył się Sportowiec ze Strzemieszyc - Tomasz Byjos, założyciel Klubu Shotokan Karate Ronin wraz z podopieczną Anastazją.
Opowiedział nam o swoim dzieciństwie, zainteresowaniach, osiągnięciach i występach trenujących (a to bardzo utalentowana grupa), przypomniał też o ważnych faktach historycznych dla naszej dzielnicy. Działo się…działo jak na sportowca przystało!. Pan Tomek zabrał nas w krainę Grzesia - bohatera wiersza Juliana Tuwima, z którym nieśliśmy worek sypiącego się piasku a potem wsiedliśmy razem do słynnej Lokomotywy tym razem pędzącej szybciej niż zwykle.
To było naprawdę aktywne i zdrowe czytanie, połączone z ruchem i zabawą. Na koniec wspólnie ćwiczyliśmy powitanie i podstawowe ruchy stylu Shotokan oraz obejrzeliśmy pokaz umiejętności Pana Tomka i Anastazji.  W tej technice karateka pracuje nad tym, aby ciało i umysł stanowiły nierozerwalną całość, a także podnosi zdolność koncentracji i skupienia. Dowiedzieliśmy się, że Karate Shotokan to pewnego rodzaju ścieżka postępowania, ponieważ wartości, jakie nabywamy podczas treningu sprawiają, że jest on nie tylko sztuką walki, ale przede wszystkim wzorcem życia.
Dziękujemy za czytanie i praktyczną naukę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Akcja lato wirtualnie i w plenerze.