piątek, 29 grudnia 2023

Patron roku 2023 - Włodzimierz Przerwa-Tetmajer

 Kolejnym patronem 2023 roku jest Włodzimierz Przerwa – Tetmajer (1861-1923) – malarz🎨, grafik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski, polityk, brat przyrodni poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1875-1886, następnie w Wiedniu, Monachium oraz Paryżu.

W 1890 r. ożenił się z Anna Mikołajczykówną i zamieszkał w Bronowicach pod Krakowem. W ich wiejskiej chacie odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną opisane przez St. Wyspiańskiego w dramacie pt. „Wesele”.

Wł. Przerwa-Tetmajer zasłynął jako malarz motywów chłopskich i scen wiejskich w stylu małopolskim. Był także autorem prac o tematyce patriotyczno-wyzwoleńczej. Współpracował z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem przy tworzeniu „Panoramy Racławickiej”.

Ponadto tworzył także witraże, polichromie, ilustracje, scenografie, a także opowiadania, wiersze oraz dramat „Piast”.

Należał do Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, grupy artystycznej Zero, Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana, wiedeńskiego stowarzyszenia artystów „Secesja”.

Był zaangażowany w działalność społeczno-polityczną.


 

środa, 27 grudnia 2023

Sylwetki pisarzy - Julian Tuwim

 Dziś przypada 70-ta rocznica śmierci Juliana Tuwima (ur. 1894r., zm. 1953r.) - poety, satyryka, autora tekstów piosenek oraz tłumacza literatury.

Ukończył łódzkie gimnazjum (1914r.), a następnie studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (1916-1918r.).

Debiutował w 1913 r. wierszem "Prośba", opublikowanym w "Kurierze Warszawskim".

Był współzałożycielem kabaretu literackiego Picador  oraz współtwórcą grupy poetyckiej Skamander.

Współpracował także z czasopismami satyrycznymi "Cyrulik Warszawski" i "Szpilki" oraz kabaretami satyrycznymi.

Pierwszy tomik📗 poezji pt. "Czyhanie na Boga" wydał w 1918 roku.

Tuwim, wspólnie z J. Brzechwą, byli twórcami nowej "szkoły poetyckiej" dla dzieci.

W 1935r. ukazały się wiersze dla dzieci👧👦, przepełnione humorem i dowcipem. W tych utworach dla najmłodszych łączył lirykę i elementy dydaktyczne z dowcipem oraz wykorzystywał wirtuozerię językową,      m. in. w wierszach rytmiczno-onomatopeicznych, np. "Lokomotywa"🚂 i "Ptasie radio"🐦.

 





sobota, 23 grudnia 2023

Ósemka poleca

 seria Najgorszy tydzień życia. Tom 1. Poniedziałek

Eva Amores, Matt Cosgrove

Książka napisana jest w formie pamiętnika, w którym młody czytelnik znajdzie szczere spostrzeżenia głównego bohatera czyli 12-letniego Antka Ferta. Rodzina Antka jest oryginalna i wyjątkowa pod względem wielu zachowań.

Dużo w jego życiu się dzieje! Mama wyszła ponownie za mąż za ... wampira. Chłopcem ma zaopiekować się tata oraz babcia. Antek rozpoczyna naukę w nowej szkole. Tam spotyka go seria nieszczęść oraz niefortunnych sytuacji.

Książka zawiera dużo zabawnych ilustracji, świetnie uzupełniających tekst. 






czwartek, 30 listopada 2023

Ósemka poleca

 Zaginiona para - Andrzej Maleszka

Jest to już 13 tom przygodowej serii Magiczne drzewo. 

Znani czytelnikowi z wcześniejszych części, Kuki, Gabi i Blubek chcą ocalić swoją szkołę, która ma zostać zburzona. Znajdują magiczny przedmiot. Jednak, by użyć jego mocy, muszą zdobyć zaginioną część. Walczą z olbrzymim Łowcą i oszustami sprzedającymi znikające zabawki. Uciekają z dziwnej wyspy i tworzą niesamowity statek. 

Autor w niezwykły sposób łączy świat rzeczywisty z fantastycznym. Mamy tu fascynującą przygodę, zaskakujące zwroty akcji oraz bohaterów wzbudzających sympatię. 

Powieść ukazuje młodemu czytelnikowi, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i odpowiedzialność.

Książka jest pięknie ilustrowana świetnie zaaranżowanymi fotografiami.




 


Ósemka poleca

 Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko.

Książka pozwala zobaczyć nam to, co niewidzialne. Nie tylko emocje😀😒 i uczucia, ale również smak, zapach, czas.

Niewidziątka to bardzo sympatyczne stworki, które zapraszają czytelnika w fascynującą podróż po świecie emocji.

Książka zachęca do wspólnej zabawy: zgadywania, szukania, nazywania uczuć, opowiadania o swoich potrzebach i emocjach.

 Książki dla dzieci - Niewidziątka. Przewodnik po emocjach i nie tylko

środa, 29 listopada 2023

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

                                                                                                    

Pluszowy miś🐻 to nieodłączny towarzysz dzieci👧👦 Gdy wieczorem w wielu domach na całym świecie idą spać wtulają się w swoje pluszowe misie w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa, chroniąc się przed potworami czyhającymi pod łóżkiem lub za szafą.

 A jak jest  historia powstania tej najbardziej znanej pluszowej zabawki?

 Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu🌲🌲🌳, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka🐂. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie🐻 sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

W 2002 w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.

 


wtorek, 31 października 2023

Ósemka poleca

 Klimatomierz - Ola Woldańska-Płocińska 

Książka w prosty i przystępny  sposób tłumaczy zagadnienia dotyczące klimatu, równowagi w przyrodzie🌳🌲 i wpływu człowieka na otoczenie. Młody czytelnik może dowiedzieć się, czym różni się klimat od pogody, o co chodzi z epoką lodowcową oraz jak możemy pomóc Ziemi🌍, aby nie doszło do katastrofy ekologicznej.
Książka  wydana w formacie A4 i  pięknie zilustrowana. 
 

 

poniedziałek, 30 października 2023

Ósemka poleca

 Hotel dla uczuć - Lidia Brankovic

 Jest to opowieść o emocjach. Narratorką jest Dyrektorka wyjątkowego Hotelu dla Uczuć.

To miejsce niezwykłe, z daleka wygląda jak zabytkowy Grand  Budapeszt Hotel. Uczucia przybywają do niego ze wszystkich stron, wykorzystując drogi lądowe, morskie i powietrzne. Pani Dyrektor nikogo nie zostawia bez dachu nad głową, każdemu zapewnia odpowiednią opiekę. Autorka wprowadza uczucia duże i małe, w przeróżnych kształtach i kolorach, tworząc klimat bajkowy i tajemniczy.

Książka wyróżnia się także pięknymi, baśniowymi ilustracjami.

 


 

sobota, 14 października 2023

Sylwetki pisarzy - Joanna Chmielewska

Pierwsza dama polskiego kryminału czyli  Joanna Chmielewska (właściwie Irena Barbara Kuhn z domu Becker, ur. 2.04.1932r.,             zm. 7.10.2013r.) - pisarka, scenarzystka, z wykształcenia architekt.

Debiutowała w 1964r. powieścią pt.: "Klin". Popularność zdobyła jako autorka powieści kryminalnych.

W jej twórczości można wyróżnić trzy grupy utworów: powieści kryminalne, utwory dla młodych czytelników oraz dowcipne poradniki. Napisała ponad 70 książek, słuchowiska oraz scenariusze. 

Lubiła podróże po świecie, kochała konie, grała na wyścigach. 

W latach 1994-2008 pisarka wydała siedmiotomową "Autobiografię", a w 2013r. "Życie (nie) całkiem spokojne".

Książki Joanny Chmielewskiej do dziś cieszą się dużym powodzeniem, a niektóre z nich zostały przeniesione na ekran telewizyjny, np. "Randka z diabłem", "Lekarstwo na miłość".

 





środa, 27 września 2023

Sylwetki pisarzy - Jacob Grimm

 Jacob Ludwig Karl GRIMM (1785 - 1863) - niem. filolog, członek Akademii Nauk w Berlinie, brat Wilhelma Karla Grimma.

Był zbieraczem baśni i podań ludowych. Niektóre swoje dzieła tworzył i publikował wraz z bratem Wilhelmem; występowali wtedy jako bracia Grimm. Największy rozgłos przyniosło im zebranie i opracowanie baśni ludowych, które jako Baśnie braci Grimm zyskały duży rozgłos zarówno w Niemczech, jak i innych krajach, w których były tłumaczone. 

 Jacob Grimm zasłynął też jako twórca germańskiego językoznawstwa historyczno-porównawczego. 


 

czwartek, 31 sierpnia 2023

Nowości książkowe dla dzieci

 

Co nam mówi niebo: opowieść o wszechświecie i tych, którzy go badali  - Gertrude Kiel

Fascynująca, nieco baśniowa opowieść o astronomii.

William to dziewięciolatek, który ma wszystkiego dość. Są wakacje, jego rodzice muszą pracować, a on został wysłany do zrzędliwej ciotki, która nie lubi dzieci. Jednak szalona ciotka wie co nieco o… astronomii. Dzięki temu zapowiadający się straszliwie tydzień zmienia się w pasjonującą przygodę wypełnioną opowieściami o grawitacji, gwiazdach, kosmosie, Galileuszu, Koperniku i innych sławnych naukowcach.


Krzewiedźma - Skye McKenna

Minęło siedem lat, odkąd Cassie Morgan po raz ostatni widziała matkę. W okropnej szkole z internatem przy zdrowych zmysłach trzymają ją tylko ma­rzenia o ucieczce oraz zakazane książki: z opowieściami o magicznym ludzie faerów. Czyżby historie, które Cassie brała dotąd za baśnie, mówiły prawdę? Dziewczynka przekona się o tym na własnej skórze, gdy postanowi odnaleźć zaginioną mamę i wyruszy w nieznane. Dzięki pomocy gadającego kota Montekiego dotrze do krewnej, o istnieniu której nie miała pojęcia – i to nie byle jakiej krewnej, gdyż ciotka Miranda należy do szacownego rodu czarow­nic: potężnych i tajemniczych strażniczek bezpieczeństwa ludzi!





Dzień Blogów

 Dziś przypada Dzień Blogów.

Blog (z ang. web log - dziennik sieciowy) - rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane, w większości wypadków uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają archiwizację oraz kategoryzację wpisów, a także komentowanie notatek danego dziennika sieciowego.

Blogi zakładają i prowadzą osoby prywatne, a także firmy i instytucje. 

Światowa blogosfera liczy obecnie ok. 160 mln blogów. 

Najpopularniejsze  pod względem tematyki to blogi podróżnicze (np. Tasteaway, Robimy podróże, Szalone walizki), kulinarne, parentingowe (dla przyszłych i obecnych rodziców), wnętrzarskie, psychologiczne, finansowe, kosmetyczne, książkowe i inne.

Blog Filii nr 8 MBP w Dąbrowie Górniczej jest prowadzony nieprzerwanie od roku 2013 (pierwszy post został opublikowany 14 kwietnia - relacja oraz zdjęcia z przebiegu Akcji Zima w Bibliotece).




 

piątek, 11 sierpnia 2023

Sylwetki pisarzy - Janusz Korczak

 "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"  Janusz Korczak

Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit (ur. 22.07. 1878 lub 1879 roku, zm. 07.08. 1942 r. w Treblince) - pisarz, pedagog, publicysta oraz działacz społeczny.

Pochodził ze spolonizowanej żydowskiej rodziny Goldszmitów. Był synem adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z domu Gębickiej.

Dorastał w trudnych warunkach, a po śmierci ojca w 1896 r., zaczął udzielać korepetycji. 

Po maturze rozpoczął studia medyczne na Wydziale lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie. 

W 1905 r. uzyskał dyplom lekarski i rozpoczął pracę w żydowskim Szpitalu dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów w Warszawie.

W latach 1907-1908 przebywał w Berlinie, gdzie uczęszczał na wykłady i odbywał praktykę w klinikach dziecięcych. 

W latach 1912-1942 r. pełnił funkcję dyrektora żydowskiego Domu Sierot w Warszawie. 

Jako pisarz debiutował w 1896 r. humoreską "Węzeł gordyjski" opublikowaną w  tygodniku satyrycznym.

Korczak był prekursorem praw dziecka oraz reformatorem systemu wychowania opierającego się na potrzebach i dążeniach dziecka.

Najważniejsze utwory: "Józki, Jaski i Franki" (1911r.), "Jak kochać dziecko" (1920-21r.), "Bankructwo małego Dżeka" (1926r.), "Król Maciuś Pierwszy" (1928r.), "Prawo dziecka do szacunku" (1929r.).


 





poniedziałek, 31 lipca 2023

Czasopisma dla dzieci w Ósemce

  Polecamy czasopisma dla miłośników gry komputerowej MYCRAFT oraz klocków LEGO.




Z życia fili - warsztaty "Zanurz się w zieleni"

 27 lipca odbyły się w naszej filii warsztaty "Zanurz się w zieleni".

Razem z Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej, 26 małych ogrodników zasadziło 4 gatunki ziół: bazylię, oregano, melisę i tymianek.

Uprawa tych aromatycznych roślin, cenionych ze względu na zastosowanie zarówno kulinarne, jak i lecznicze, ma bardzo długa tradycję i wciąż jest bardzo popularna.

W ogrodzie można uprawiać większość pospolitych ziół. Do najpopularniejszych ziół jednorocznych należą: bazylia, cząber, kolendra, majeranek, rukola, rzeżucha, koper, trybula. Spośród ziół wieloletnich w ogrodzie możemy posadzić: oregano, lubczyk, miętę, melisę, rozmaryn, szczypiorek, estragon, tymianek.


 

 

Warsztaty realizowane w ramach projektu Aktywne Dzielnice - Dąbrowa Górnicza, współfinansowane ze środków Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

 

 

poniedziałek, 24 lipca 2023

Sylwetki pisarzy - Zbigniew Herbert

 28 lipca przypada 25-ta rocznica śmierci Zbigniewa Herberta                (ur. 29.10. 1924r., zm. 28.07.1998r.) - poety, eseisty, autora utworów dramatycznych i słuchowisk. 

Po wojnie studiował w Krakowie i Toruniu prawo oraz ekonomię. Debiutował na łamach prasy w 1948r. Pierwszy tomik wierszy pt.:"Struna światła" opublikował w 1956r. Inne ważne dzieła poety to m.in.: Pan Cogito (1974), Raport z oblężonego miasta (1983), Epilog burzy (1998). Poezja Herberta jest głęboko zakorzeniona w tradycji europejskiej, często odwołuje się do antycznej mitologii, dzieł filozoficznych i historii. Świadectwem jego wielkiego rozeznania w tej materii jest m.in. cykl esejów Barbarzyńca w ogrodzie (1962). Jednym z charakterystycznych motywów dla poezji Herberta jest postać Pana Cogito, uosabiająca inteligentnego i wrażliwego człowieka przeżywającego moralne dylematy, nie umiejącego poradzić sobie we współczesnym świecie.


 

 

 


środa, 28 czerwca 2023

Z życia filii - Festiwal Słowa im. Jana Pilcha

 W dniach 1-4 czerwca odbył się w Wiśle Festiwal Słowa  im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry.

 Bibliotekarka z Filii 8 uczestniczyła w festiwalu w dniach 1-2 czerwca w ramach zjazdu moderatorów Dyskusyjnego Klubu Książki.

Na czterech festiwalowych scenach w centrum Wisły, w parku oraz w bibliotece odbywały się spotkania autorskie, dyskusje panelowe, stand-up  oraz koncerty. Hasłem przewodnim trzeciej edycji Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha były "pokolenia". Podczas spotkań i dyskusji "pokolenia" zostały ukazane w różnych aspektach, np. w kontekście różnego podejścia do literatury. 

W czwartek odbyło się bardzo ciekawe spotkanie z Adamem Wajrakiem i Tomaszem Ulanowskim pt. "Na początek koniec świata", podczas którego pisarze poruszyli temat zmian klimatycznych oraz ginących gatunków roślin i zwierząt.

Natomiast na spotkaniu autorskim z Grażyną Plebanek odbyła się premiera najnowszej książki pt. "Madmuazelka". 

Na scenie w bibliotece odbyły się "Mowy nie tylko literackie" w wykonaniu pisarki Agaty Romaniuk, Jakuba Szczęsnego oraz Waldemara Kuligowskiego.

Poniżej kilka ujęć z festiwalu.













poniedziałek, 26 czerwca 2023

Sylwetki pisarzy - Aleksander Fredro

                                                            

 Uchwałą Sejmu RP jednym z patronów roku 2023 został Aleksander Fredro.

20 czerwca przypada 230 rocznica urodzin Aleksandra Fredry (1793-1876) - komediopisarza, poety, pamiętnikarza, bajkopisarza.

W młodości odebrał wychowanie domowe. W wieku 16 lat wstąpił do armii napoleońskiej Księstwa Warszawskiego; w latach 1813-14 był oficerem w sztabie cesarskim. Uczestniczył w kampanii pruskiej i francuskiej. W 1815 r. wrócił do majątku rodzinnego i zajął się gospodarstwem. 

W 1822 r. otrzymał tytuł hrabiowski. W 1822 r. poślubił hrabinę Zofię Skarbkową.

Debiutował w 1816 r. na łamach "Pamiętnika Lwowskiego" jako poeta. Najbardziej znany jako komediopisarz. W latach 1832-35 r. wydał najbardziej znane komedie: "Zemsta", "Pan Jowialski", "Dożywocie", "Śluby panieńskie".

Bajki Fredry nawiązują do XVIII-wiecznej formy bajki narracyjnej; najbardziej znane to: "Osioł", "Małpa", "Paweł i Gaweł" i inne.

                                              20 czerwca 1793 roku urodził się Aleksander Fredro hrabia herbu Bończa »  Historykon.pl

                                                     





środa, 31 maja 2023

Z życia filii - nowości książkowe dla dzieci i młodzieży

 Polecamy kilka nowości książkowych dla dzieci i młodzieży dostępnych w naszej filii.

  • seria Rodzina Monet autorstwa Weroniki Anny Marczak

          Hailie Monet ma niespełna piętnaście lat, gdy w wypadku samochodowym traci dwie najukochańsze osoby: mamę i babcię. Ze skromnego, ale pełnego miłości i ciepła domu trafia do luksusowej willi w Pensylwanii zamieszkanej przez pięciu władczych i zdystansowanych mężczyzn. Oni raczej chłodno przyjmują nastolatkę.

Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony to starsi bracia Hailie, o których istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Tęsknota za ukochaną mamą, zagubienie w obcej rzeczywistości i brak zrozumienia ze strony rodzeństwa są trudne do udźwignięcia. I choć w nowym domu jest wszystko, o czym może marzyć nastolatka, prywatne liceum jest najlepsze w stanie, a stylowy mundurek i drogie ubrania leżą idealnie, Hailie czuje się bardzo samotna. Jakby tego było mało, z każdym dniem odkrywa, że życie jej braci pełne jest mrocznych sekretów, których będą strzec, zwłaszcza przed swoją młodszą siostrzyczką.

                                          Rodzina Monet” – wszystko, co musisz wiedzieć! - CZYTAM - Empik Pasje

  •  seria Wojownicy autorstwa Erin Hunter

Ucieczka w dzicz” to pierwszy tom serii. 

Opowiada o przygodach dzikich kotów żyjących w klanach, dla których najważniejsza jest przyjaźń, lojalność i odwaga. Głównym bohaterem jest Rdzawy, mały lecz niezwykły kocurek, który od pewnego czasu tęsknie śni o utraconej wolności. W końcu postanawia postawić swoją łapę w pobliskim lesie. Czuje się naprawdę szczęśliwy i wolny czując powiew wiatru. Udaje mu się nawet zapolować na mysz, podobnie jak we śnie. Jednak po chwili nieoczekiwanie zostaje zaatakowany przez nieznajomego. Okazuje się, że to jeden z dzikich kotów, przed którym ostrzegał go przyjaciel Rdzawego. Do nowo poznanego ucznia z Klanu Pioruna dołącza kilka dorosłych kotów. Domowy kot wie, że nie ma z nimi szans, mimo to ogromnie podziwia te dziko żyjące zwierzęta, które codziennie walczą o przetrwanie. Rdzawy jest przerażony i myśli, że wie co go czeka… jednak ogromnie się zadziwia, ponieważ otrzymuje niezwykłą propozycję. Rdzawy miał pojawić się następnego wieczoru, jeżeli zgadza się na umowę. Pieszczoszek dobrze wie, którą odpowiedź wybrać i pojawia się na umówionym miejscu spotkania. Dwa z kotów zaprowadzają go do dotychczas nieznanego mu miejsca, a Rdzawy szybko podąża za nimi. Na miejscu spotkania główny bohater jest dość nieśmiały, jednak podczas spowodowanej przez szyderstwo walki czuje się trochę pewniej. Inne koty traktują go z szacunkiem. Mimo to po krótkim czasie obóz klanu obiega wiadomość, że zastępca przywódcy nie żyje. Wszyscy wierzą w historię Tygrysiego Pazura, wszyscy prócz trzech uczniów. Od pewnego czasu zaczynają podejrzewać go o zdradę, chociaż nie są tego pewni. Na razie muszą uczyć się polować, walczyć i przetrwać w dziczy. Wiedzą, że Klan Cienia nie będzie prostym przeciwnikiem. Wykonują wiele misji, otrzymanych od Błękitnej Gwiazdy, pomagają sobie nawzajem i czekają na wiadomości od Klanu Gwiazd. Wspólnie walczą. Nieuniknione jest już niedaleko, jeden z klanów już upadł. Niektórzy z nich jednak wiedzą coś, co może ich uratować. Tylko ogień może uratowań klan!

                                            Zestaw] WOJOWNICY Ucieczka w dzicz + Ogień i lód + Las tajemnic + Cisza  przed burzą + Niebezpieczna ścieżka + Czarna godzina - Hunter Erin książka  | Selkar

sobota, 13 maja 2023

MIĘDZYMARODOWY DZIEŃ RODZINY

 Międzynarodowy Dzień rodziny przypada 15 maja. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dn. 20 września 1993r. w tym roku hasłem przewodnim jest "Z pasjami przez pokolenia".

Celem jest zwiększenie świadomości i podkreślenie z jakimi problemami i trudnościami spotykają się rodziny w współczesnym świecie, wskazanie, że bliskie i serdeczne relacje z rodziną i krewnymi to podstawa dobrego funkcjonowania każdego człowieka, a czas spędzony z rodziną jest wart każdej sekundy.

Tego dnia organizowane są w przedszkolach, szkołach festyny oraz pikniki promujące wartości rodzinne.

 


 


piątek, 12 maja 2023

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HARRY'EGO POTTERA

 2 maja - Międzynarodowy Dzień Harry'ego Pottera. 

Zgodnie z osią czasu w oryginalnych książkach o Harrym Potterze, tego dnia miała miejsce bitwa o Hogwart, podczas której Voldemort został ostatecznie pokonany. Dzień ten został ustanowiony w 2012r. przez brytyjskiego premiera Davida Camerona. Celem jest upamiętnienie znaczenia twórczości J. K. Rowling.

Seria o Harrym Potterze obejmuje siedem powieści, wydanych w latach 1997-2007r. W Polsce pierwsza powieść pt.: Harry Potter i Kamień Filozoficzny ukazała się w kwietniu 2000r., a ostatni tom pt.: Harry Potter i Insygnia Śmierci - w styczniu 2008r.

Cała seria została zekranizowana przez wytwórnię filmową Warner Bros. W latach 2001-2011r. powstało 8 filmów o przygodach kultowego czarodzieja.

Książki o Harrym Potterze nadal cieszą się dużą popularnością.



czwartek, 13 kwietnia 2023

Wszystkie sny Pana Andersena

 "Noc z Andersenem" to międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane  okazji Dnia Książki dziecięcej oraz rocznicy urodzin duńskiego baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena.

W dąbrowskiej bibliotece była to 18 edycja projektu, która w tym roku odbyła się 31 marca pod hasłem "Wszystkie sny Pana Andersena". Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, m.in.: pokaz eksperymentów lodowych przeprowadzony przez Uniwersytet Rozwoju, warsztaty literackie, podczas których najmłodsi tworzyli ilustracje do czterech baśni Andersena: Królowa Śniegu, Calineczka, Mała syrenka i Brzydkie kaczątko, z których powstał "Teatr na pudełkach". Były także smaczne posiłki i pyszne urodzinowe babeczki.

Przez cały wieczór towarzyszył nam niesamowity Pan Andersen i jego szalone zabawy.

Zapraszamy na fotorelację!

                                                                Galeria


środa, 15 marca 2023

Sylwetki pisarzy - Aleksander Kamiński

 Dziś przypada 45-ta rocznica śmierci Aleksandra Kamińskiego 

(ur. 28.01.1903r., zm. 15.03.1978r.) - pedagoga, harcmistrza, żołnierza Armii krajowej, twórcy formacji Szarych Szeregów.

Dzieciństwo i młodość spędził na Ukrainie. Po ukończeniu liceum, studiował na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach podjął pracę jako nauczyciel historii. Pełnił funkcję komendanta Hufca pruszkowskiego i Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy oraz publikował swoje felietony w czasopismach "Iskry", "Płomyk", "Małe pisemko".

W czasie wojny pracował w domu dziecka w Warszawie. Był naczelnym pisma "Biuletyn Informacyjny". Działał w podziemiu jako członek dowodzący Szarych Szeregów. Był pomysłodawcą i redaktorem naczelnym organu prasowego Komendy Głównej AK - "Biuletynu Informacyjnego".

W 1943r. powstała najbardziej znana powieść pt. "Kamienie na szaniec", opisująca podziemną działalność 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Inne powieści Kamińskiego to m.in. "Wielka gra", "Zośka", "Parasol", "Antek Cwaniak.Książka o zuchach", "Narodziny dzielności".





środa, 22 lutego 2023

Mikołaj Kopernik

 Był jednym z najważniejszych astronomów w dziejach nauki. Urodził się 19 lutego 1473r. w Toruniu.  

Pochodził z średniozamożnej rodziny kupieckiej. Po śmierci ojca w 1483r. był pod opieką wuja Łukasza Waltzenrode, biskupa warmińskiego.

Po ukończeniu szkoły parafialnej studiował na Akademii Krakowskiej. W 1495r. został kanonikiem warmińskim. Rok później wyjechał na studia prawnicze do Bolonii, gdzie uczył się pod kierunkiem astronoma Dominika Marii Novary. W 1500r. odbył praktykę w  kancelarii papieskiej w Rzymie. Następnie studiował medycynę w Padwie. 

W 1503r. w Ferrarze otrzymał stopień doktora prawa kanonicznego. Następnie został zatrudniony przez swojego wuja jako osobisty sekretarz i lekarz na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

W 1510r. Kopernik zamieszkał we Fromborku, gdzie otrzymał od kapituły warmińskiej dom, w którym wybudował własne obserwatorium astronomiczne.

Kopernik jest autorem heliocentrycznej teorii kosmosu, która odmieniła ludzkie pojmowanie wszechświata. 

Najważniejsze jego dzieło "O obrotach ciał niebieskich" zostało wydane w 1543r. w Norymberdze. Kopernik odkrył, że Ziemia nie znajduje się w centrum wszechświata, ale jest jedna z planet obiegających Słońce w Układzie Słonecznym.

Mikołaj Kopernik zmarł w 1543r. we Fromborku.

 


 

 



  


wtorek, 31 stycznia 2023

Ferie w Bibliotece

 

❗️Podróżnicza Akcja Zima❗️
Spójrzcie, jak wspaniale spędzaliśmy czas w Filii nr 8 w Dąbrowie Górniczej w czasie ferii zimowych☃️, które minęły w błyskawicznym tempie, a to dlatego, że we wspaniałym towarzystwie czas leci szybciej!
Ależ się działo🔥!
Pierwszego dnia ferii zimowych odwiedzili nas funkcjonariusze policji👮aby porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie podczas ferii i w podróży. W kolejnych dniach poznawaliśmy dokonania słynnych podróżników oraz zwiedzaliśmy różne kraje🌎 wraz z Nelą Małą Reporterką. Ponadto odkrywaliśmy prehistoryczny świat dinozaurów 🦖 a zakończyliśmy ferie bibliotecznymi podchodami. Bawiliśmy się bardzo dobrze!
 
Do zobaczenia w Bibliotece! 


                                                                Galeria