Drodzy Czytelnicy !!!
Dziś przypada 155 rocznica urodzin angielskiego poety, powieściopisarza i nowelisty Rudyarda Kiplinga (ur. 1865 - zm. 1936). Pochodził z rodziny arystokratycznej. Ojciec Kiplinga, zdolny grafik, był dyrektorem Szkoły Sztuki i kustoszem muzeum w Lahore. Jego rodzina należała do rządzącej klasy angielskich kolonizatorów. W Anglii otrzymał wykształcenie w elitarnej szkole w Westward. Była to szkoła z wojskowym rygorem. Po latach Kipling opisał swoje doświadczenia w autobiografii "Cośkolwiek o samym sobie dla moich przyjaciół znanych i nieznanych' oraz w powieści dla młodzieży "Stalky i spółka". Od 1897 r. mieszkał w Anglii; pracował jako dziennikarz w redakcji czasopisma "The Pionier".
Tłem większości jego powieści jest świat hinduski. Kipling niejako odkrył Indie dla europejskiej kultury.
Najbardziej znane powieści Kiplinga - "Księga dżungli" i "Druga księga dżungli", "Słoniątko", "Kapitanowie zuchy", "Takie sobie bajeczki", "Kot, który chodził własnymi drogami"
W 1907 r. otrzymał literacką nagrodę Nobla.
27 grudnia 1918 roku
wybuchło powstanie, którego celem było uwolnienie Wielkopolski i Pomorza spod władzy niemieckiej. Bezpośrednią przyczyną, która wznieciła zryw, była wizyta w
Poznaniu polskiego
Ignacy Jan
Paderewski
Polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż
stanu i polityk.
Pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego,
Dowódca powstania.Oficjalnie stanowisko dowódcy przejął od
majora Stanisława Taczaka 16 stycznia 1919 r. Kontynuował on organizację Armii
Wielkopolskiej wprowadzając m.in. obowiązkową służbę wojskową i powołując pod
broń 11roczników rekrutów, dzięki czemu udało mu się stworzyć blisko
100-tysięczną armię. Następnie przeprowadził proces integracji Armii
Wielkopolskiej z resztą WP, pozostając faktycznym jej dowódcą jako dowódca
Frontu Wielkopolskiego.
Działacz
niepodległościowy, współorganizator i dowódca powstania
Dowódca frontu północnego w powstaniu wielkopolskim,
Dowódca grupy zachodniej frontu wielkopolskiego. Równocześnie
pełnił
Działacz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Dowódca frontu południowo-zachodniego tzw. grupy
„Leszno".
Artysta, rzeźbiarz.W
powstaniu walczył w szeregach pułku kawalerii pod
Polski malarz i rysownik. Brał udział w walkach na froncie
zachodnim
W dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jego oddział
otrzymał rozkaz
Hrabina na Lubostroniu, działaczka niepodległościowa.
Jest już dostępne w bibliotece ostatnie w tym roku wydanie czasopisma Bliżej Przedszkola.
Zawiera artykuły, scenariusze i materiały dydaktyczne na styczeń.
Szczególnie polecamy następujące artykuły:
Dodatkiem do czasopisma jest płyta z piosenkami ( w języku polskim i angielskim) oraz 5 plakatów tematycznie związanych ze scenariuszami zajęć prezentowanymi w tym wydaniu czasopisma.
Czasopismo "Bliżej Przedszkola" wraz z dodatkami można wypożyczyć na tydzień.
Ewa Przybylska (ur. 19.12. 1935 r. w Poznaniu) - powieściopisarka, z zawodu nauczycielka.
Ukończyła historię na Wydziale Humanistycznym UAM. Początkowo pracowała jako nauczycielka historii w liceum ogólnokształcącym w Poznaniu, od 1958 do 1964 roku jako wychowawczyni w Izbie Dziecka Milicji Obywatelskiej, następnie przez 20 lat prowadziła bibliotekę w technikum geodezyjnym. Prowadziła pracę kulturalną z młodzieżą, zorganizowała teatr.
W 1961 roku debiutowała zbiorem opowiadań „Ucieczka” o dzieciach zaniedbanych, małych przestępcach trafiających do izby dziecka. Na podstawie Jej powieści „Dyżur trzeba zacząć od nowa” powstał film „Zanim nadejdzie dzień” (1976). Dla dzieci napisała trzyczęściową powieść „Dolina Klonowego Liścia”, którą najpierw wydano w osobnych tomach, a później – w jednym. W 1997 r. wydała powieść „Dzień Kolibra” o przemocy i agresji panującej wśród młodzieży. Książka otrzymała główną nagrodę w konkursie Książka Roku 1997 organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. W 2013 roku jury Książki Roku ponownie uznało, że Jej „Most nad Missisipi” jest najlepszą książką w kategorii dla młodzieży. Trzy lata później tytuł ten został wpisany na Listę Honorową IBBY 2016. Przybylska jest także autorką powieści obyczajowych dla dorosłych, np. "Popołudnie fauna" "Miejsce na plaży" "Nieobecny" "Księżyc w samo południe" "Zatrzymany w biegu" "Przygodą jest każdy dzień" "Rzeka pełna krokodyli".
Jacqueline "Jackie" Wilson (ur. 17.12.1945 r.) - brytyjska pisarka, autorka popularnych powieści dla dzieci i młodzieży oraz powieści detektywistycznych.
Początkowo pracowała jako sekretarka, później była dziennikarką w wydawnictwie DC Thompson w Dundee - pisała artykuły do nowego magazynu dla dziewcząt👧Jackie.
Swoją karierę literacką rozpoczęła od pisania powieści kryminalnych, a następnie powieści dla młodzieży👧👦. Jej książki 📚 poruszają kontrowersyjne tematy, takie jak adopcja, rozwód czy choroba psychiczna. Bohaterki powieści Wilson to zwykłe nastolatki, które muszą pokonać problemy i znaleźć wyjście z trudnych sytuacji życiowych.
Seria Dziewczyny została zekranizowana w formie serialu Dziewczyny i miłość.
Nasza filia proponuje czytelnikom następujące pozycje tej autorki:
Dzień Księgarza📗📘📙📕 obchodzony jest w Polsce już od 1932 roku. Wprowadzono wówczas nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców.
Zawód księgarza odgrywa dużą rolę w rozwoju czytelnictwa. Główne zadania księgarza to sprzedaż książek📚 oraz udzielanie kompetentnej, fachowej informacji klientom.
Księgarz propaguje czytelnictwo, organizuje spotkania autorskie, targi i kiermasze książek.
Doskonale orientuje się w nowościach wydawniczych i potrafi wybrać odpowiednią 📘książkę dla każdego czytelnika.
Księgarze są współtwórcami kultury i przewodnikami po literaturze.
Obecnie w całym kraju funkcjonuje ok. 150-200 niezależnych autorskich księgarni. Wiele z nich działa jako klubokawiarnie, w których można też wypić aromatyczną kawę lub herbatę.
Jedną z najbardziej klimatycznych klubokawiarni jest Kawiarnia - Księgarnia - Antykwariat "Kornel i Przyjaciele" w Cieszynie.
|
Dziś prezentujemy pisarza młodego pokolenia.
Łukasz Dąbski (ur. 1975 r.) - prozaik, scenarzysta, autor wielu książek dla dzieci👧👦. Debiutował zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem" (2001). Mieszka i pracuje w Krakowie, a w swojej kawiarni na zbiegu ulic Felicjanek i Małej organizował liczne spotkania i imprezy literackie📕📘także dla małych czytelników.
Dziś dzień popularnej w tym okresie poinsecji, zwanej też gwiazdą betlejemską ( inna nazwa to wilczomlecz piękny lub kwiat grudniowej nocy).
W USA tradycja wręczania tego dnia gwiazd betlejemskich rodzinom, przyjaciołom oraz znajomym sięga już ponad 150 lat. Jest wiele powodów, którymi Amerykanie kierują się obdarowując bliskich poinsecjami. Jest to dla nich sposób wyrażenia miłości, przywiązania oraz przyjaźni, przeprosin czy podziękowań albo chęć poprawienia komuś nastroju.
Poinsecję odkryli w Meksyku hiszpańscy konkwistadorzy i nazwali kwiatem wigilijnym, gdyż zakwita właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Jej kwiatostan to rozeta barwnych (czerwonych, łososiowych, żółtych lub kremowych) przylistków, tworząca się wokół drobnych żółtych kwiatków.
Drodzy Czytelnicy!
Miejska Biblioteka Publiczna bierze udział w dobroczynnej akcji "Dąbrowska Paka Dobra". Na filii 8 możecie otrzymać bezpłatne, świąteczne torby oznakowane jako „Dąbrowska Paka Dobroci”. Wystarczy pobrać taką torbę, wypełnić ją produktami, upominkami i przekazać do Biblioteki Głównej a trafi do potrzebujących, osoby samotnej czy seniora.
Zapraszamy !!!
Jest już listopadowe Bliżej Przedszkola. Zawiera scenariusze i materiały do wykorzystania w grudniu:
Dodatkiem do czasopisma jest płyta z piosenkami ( w języku polskim i angielskim) oraz 5 plakatów tematycznie związanych ze scenariuszami zajęć prezentowanymi w tym wydaniu czasopisma.
Czasopismo "Bliżej Przedszkola" wraz z dodatkami można wypożyczyć na tydzień.
Mark Twain ( ur. 1835 - zm. 1910) - amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta.
Zaczął pracować zarobkowo już w wieku 12 lat - najpierw w drukarni, a potem został pilotem statków ⛴ na Missisipi. Doświadczenia wówczas zdobyte wykorzystał w późniejszej twórczości.
Od 1863 r. zaczęły się ukazywać w prasie humorystyczne opowiastki Twaina, które przyniosły mu dużą popularność. W 1867 r. ukazała się pierwsza powieść "O sławnej skaczącej żabie z hrabstwa Calaveras i inne szkice". Jako korespondent odbywał podróże 🌍 do Europy i Ziemi Świętej. Efektem tych wypraw była książka "Prostaczkowie za granicą" - zabawna satyra na snobizm, ośmieszająca amerykańskich turystów.
Twórczość Twaina jest bardzo różnorodna - powieści podróżnicze, historyczne, humoreski, szkice publicystyczne i przesycona pesymizmem proza filozoficzna.
Najbardziej znane są powieści dla młodzieży, m. in. "Królewicz i żebrak" "Przygody Tomka Sawyera" "Przygody Hucka"
💕 Kochani Czytelnicy!
zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 26.11.2020 r. poz. 2091,
informujemy,
że od 30 listopada 2020 r. do 27 grudnia 2020 r. w pomieszczeniu dostępnym
dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki może przebywać jednocześnie
nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni.
W związku z tym w Filii nr 8 może znajdować się jednocześnie 6 osób.
27 listopada przypada 175 rocznica urodzin Walerego Przyborowskiego (1845-1913)
Był autorem powieści historycznych, publicystą oraz historykiem. W latach 1865-69 był słuchaczem Wydziału Historyczno-Filozoficznego warszawskiej Szkoły Głównej. Walczył w Powstaniu Listopadowym, a po jego upadku był przez kilka miesięcy w więzieniu.
Popularność przyniosły powieści historyczne dla młodych czytelników, m. in. "Król Krak i królewna Wanda", "Myszy króla Popiela", "Madejowe łoże", "Szwedzi w Warszawie".
26 listopada 1943 r. w Strzemieszycach Małych, w odwecie za
zastrzelenie niemieckiego żandarma (oberwachmeistera)
Ernesta Bergmanna powieszono publicznie 11 Polaków.
Sympatyczne niedźwiadki🐂 i misie🐻 występują w wielu bajkach, baśniach i opowiadaniach 📕📗📘. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci👧👦,można z nimi porozmawiać, przeżyć ciekawe przygody i bywają najczęściej ... pluszowe.
"Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci" - tak śpiewa na dobranoc Miś Uszatek, który wyróżnia się klapniętym uszkiem, schludnym ubrankiem, ma brązowe futerko i zawsze się uśmiecha 😊
Miś Uszatek pojawił się w 1957 r. Jego twórcami byli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo występował głównie w czasopiśmie dla dzieci "Miś". W 1975 roku rozpoczęto produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej.
Miś Uszatek stał się najpopularniejszym misiem w Polsce. Na Uszatku wychowało się kilka pokoleń.
Powstały aż 104 odcinki dobranocek z Misiem Uszatkiem i kilka filmów.
Inne znane i popularnie misie🐻
Oto najsłynniejsze misie
A to nasze biblioteczne misie oraz misiowe lekturki
"CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ,
WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ"
Halina Bechlerowa - Otwórz okienko
Pluszowy miś🐻 to nieodłączny towarzysz dzieci👧👦 Gdy wieczorem w wielu domach na całym świecie idą spać wtulają się w swoje pluszowe misie w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa, chroniąc się przed potworami czyhającymi pod łóżkiem lub za szafą.
A jak jest historia powstania tej najbardziej znanej pluszowej zabawki?
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny
prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu🌲🌲🌳,
sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka🐂. Świadkiem tego wydarzenia
był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek
ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton,
właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać
kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą
sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie🐻 sprzedawały się
znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie
nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu
lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy,
pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
W 2002 w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Poniżej ilustracje do historii pluszowego misia oraz zdjęcia
pluszowych miśków