czwartek, 26 marca 2015

Lekcja literatury w Gimnazjum



Dwa wielkie domy w uroczej Weronie...
 

…,, Tak i Romeo stanie przy swej żonie;
Dzieląc za życia, złączmy ich po zgonie.

Ponurą zgodę ranek ten skojarzył;
Słońce się z żalu w chmur zasłonę tuli,
Smutniejszej bowiem los jeszcze nie zdarzył,
Niż ta historya Romea i Julii.”
                   
                                                                                                                  William  Shakespeare
                                                                                                   
Cykl inscenizacji teatralnych na stałe zagościł w kalendarzu naszych imprez.
26 marca  młodzież należąca do Koła Teatralnego w I LO im. W. Łukasińskiego
wystąpiła w  przedstawieniu pt.,, Romeo i Julia ”.
Sztuka będąca adaptacją dramatu  szekspirowskiego, została zaprezentowana uczniom 
Gimnazjum nr10.
Historia tej tragicznej miłości,była przedstawiona przez młodych aktorów nader zajmująco.
O udanym występie świadczyły gromkie brawa, licznie zgromadzonej publiczności.
W role tytułowych bohaterów wcieli się :
Dominika Bieczek i Konrad Broda
a pozostałe role zagrali:
Magdalena Andrzejewska, Dominika  Bieniek, Elżbieta Chudzicka, Natalia Grzesikowska, Maciej Mazur, Miłosz Łukaszek, Natalia Pendziałek, Weronika Salwińska,
Dawid Samborski, Patryk Świrk, Katarzyna Truszczyńska i Monika Wandasiewicz,
którzy pod opieką : Małgorzaty Wiśniewskiej - nauczyciela - bibliotekarza
oraz   Moniki Antosik  - polonistki,
stworzyli niezapomnianą lekcję literatury.

















wtorek, 24 marca 2015

Spotkanie pod patronatem literek : M jak marzec i W jak wiosna.

Za nami kolejne spotkanie z przemiłymi przedszkolakami z Przedszkola nr 15 i 17 w Dąbrowie Górniczej. Tym razem w ramach  cyklu spotkań pt.: "Od czytania do słuchania", mieliśmy okazję zapoznać dzieci z pierwszymi oznakami wiosny, wytłumaczyć znaczenie przysłowia ludowego : " W marcu jak w garncu" oraz odkryć tajemnice zawarte w książce pt.: "Książka z dziurą". Przedszkolaki miały również za zadanie odgadnąć nazwę przedmiotu, ukrytego w magicznym pudełku oraz  wysłuchały  poezji o tematyce wiosennej. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze pełnej uśmiechu i dziecięcego gwaru!

 Pełna galeria zdjęć >>>















piątek, 20 marca 2015

Piloci statków powietrznych




20 marca - Zbigniew Piątek – Sędzia Sportów Lotniczych spotkał się  z uczniami Szkoły Podstawowej 
nr 17.
   Pilot zajmująco przedstawił młodzieży historię powstania Aeroklubu Śląskiego i jego obecną działalność.
Dużą atrakcją dla słuchaczy były również  zaprezentowane eksponaty : drewniane śmigło, sztuczny horyzont i podstawowy zestaw przyrządów pokładowych wykorzystywany w szybowcach  szkolno- treningowych.
Nasz gość po raz kolejny przybliżył młodzieży tematykę lotnictwa. Dzielił się swoją pasją i szeroką wiedzą z uczestnikami spotkania. O zainteresowaniu młodzieży powyższym tematem  świadczyły liczne pytania kierowane do gościa. W ciepłej atmosferze, z zaproszeniem do zwiedzenia Aeroklubu w Gliwicach zakończyło się nasze spotkanie z Członkiem Stowarzyszenia Lotników Polskich w Warszawie.





    


 






wtorek, 17 marca 2015

"Czytam i znam..." całoroczny cykl dla dzieci i młodzieży


Legenda o lipie mongolskiej - lekcja biblioteczna dla II kl SP nr 17


W dniu 17 marca 2015 r. naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie II kl. SP nr 17 w ramach  "Czytam i znam..." cyklu promującego czytelnictwo i wiedzę o regionie. Tematem dzisiejszej lekcji bibliotecznej była "Legenda o lipie mongolskiej". Głośne czytanie legendy pokazało jak wiele miejsc w naszym otoczeniu owianych jest legendą , która w ciekawy i obrazowy sposób przedstawia historię regionu .Po zapoznaniu się z treścią legendy uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przybliżającą niektóre elementy zawarte w opowiadaniu. Dowiedzieli się kim była Dobrochna i Witka, dlaczego lipa nazwana została mongolską i kim byli barbarzyńscy Tatarzy. Uczniowie świetnie poradzili sobie z zagadkami i zadaniami przygotowanymi przez prowadzącą.Podczas kolejnego spotkania w równie łatwy, przyjemny i ciekawy sposób zapoznamy się z kolejną legendą dotyczącą naszego miasta.

Pełna galeria zdjęć>>>







 Uczniowie klasy II dostali zadanie domowe a mianowicie mieli wykonać ilustrację do omawianej legendy. Po raz kolejny nie zawiedli naszego zaufania i ścianę naszej biblioteki zdobią piękne rysunki.










środa, 11 marca 2015

2015 Rok Promocji Czytelnictwa – Zaczytana Dąbrowa





Rozglądajcie się uważnie dookoła i nadstawiajcie uszu, gdyż niebawem wystartuje całoroczna kampania popularyzująca czytelnictwo, zainicjowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej!
„Zaczytana Dąbrowa” to przedsięwzięcie, na które składać się będzie szereg działań promujących literaturę i postawy czytelnicze. 
W programie znajdą się zarówno ogólnopolskie akcje czytelnicze („Cała Polska czyta dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”), jak również spektakularne imprezy miejskie skierowane do masowego odbiorcy, konkursy literackie, spotkania autorskie, wystawy i warsztaty tematyczne organizowane w strategicznych punktach naszego miasta.

Projekt ma na celu upowszechnianie czytelnictwa oraz rozbudzanie potrzeb i nawyków czytelniczych, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i rodzin, a także wdrażanie do poszanowania książki i regularnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Działania organizowane w ramach przedsięwzięcia mają przyczynić się do kreowania wizerunku biblioteki jako instytucji przyjaznej, nowoczesnej, oferującej różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu i uczestnictwa w kulturze.

Akcja będzie także pretekstem do udziału w spotkaniach ze znanymi i cenionymi osobistościami, autorami książek oraz lokalnymi twórcami, którzy efektywnie będą promowali ideę czytania wśród szerokiego odbiorcy.

Patronat honorowy nad akcją objęli: Zbigniew Podraza - Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Śląska, Polski Związek Bibliotek, Beata Małecka-Libera - Poseł na Sejm RP. Patronatu medialnego udzielili: Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach, Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice, Lustro Biblioteki, Przegląd Dąbrowski.


wtorek, 3 marca 2015

"Klub Jacka i Agatki" zaprasza w marcowe czwartki








"Mali artyści" to cykliczne zajęcia plastyczne przeznaczone dla naszych młodych czytelników. Ich uczestnicy mają okazję rozwijać swoje talenty artystyczne, wykonując prace z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Zajęcia odbędą się w ramach "Klubu Jacka i Agatki"  12 i 26 marca o godzinie 16.00
 w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży.Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Prosimy, aby dzieci na zajęcia były przyprowadzane i następnie odbierane przez opiekuna.

" Od słuchania do czytania" całoroczny cykl dla najmłodszych odbiorców

23 i 24 lutego 2015 r. w ramach współpracy Filii nr 8 MBP i Przedszkola nr. 17 i Przedszkola nr 15 , zorganizowano spotkanie inaugurujące nowy całoroczny cykl spotkań pt.: "Od czytania do słuchania".
Pierwsza lekcja biblioteczna nosiła tytuł "ABECADŁO Z PIECA SPADŁO " podczas której przedszkolaki mogły wysłuchać wierszyków, rozwiązać zagadki słowne i obrazkowe oraz w wesoły i prosty sposób przyswoić sobie literki, które niebawem na dobre zagoszczą w życiu 5- 6 latków.
Bardzo miło wspominamy czas spędzony w murach przedszkolnych i nie możemy doczekać się następnego spotkania!
Pełna galeria zdjęć>>>